کد خبر : 2534
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ میزان ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۸

افغانها: تامین امنیت باید در اولویت کاری رئیس جمهور باشد

یک روزنامه غیر دولتی در افغانستان پیش از اعلام نتیجه نهایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، نظر سنجی را در مورد اولویت کاری ئیس جمهور جدید در سراسر کشور انجام داده که بر مبنای این نظرسنجی، بیشتر اشتراک کنندگان به گزینه “تامین امنیت” بعنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید، رای داده اند. این نظر سنجی

یک روزنامه غیر دولتی در افغانستان پیش از اعلام نتیجه نهایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، نظر سنجی را در مورد اولویت کاری ئیس جمهور جدید در سراسر کشور انجام داده که بر مبنای این نظرسنجی، بیشتر اشتراک کنندگان به گزینه “تامین امنیت” بعنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید، رای داده اند.

این نظر سنجی در مورد اولویت کاری ئیس جمهور جدید در سراسر کشور انجام داده که بر مبنای آن، بیشتر اشتراک کنند‌گان به گزینه تامین امنیت به عنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید، رای داده اند. این نظر سنجی در مورد اولویت کاری ئیس جمهور جدید در سراسر کشور انجام داده که بر مبنای آن، بیشتر اشتراک کنند‌گان به گزینه تامین امنیت به عنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید، رای داده اند.
این نظرسنجی از سوی روزنامه هشت صبح در ماه سرطان و پیش از اعلام نتیجه نهایی انتخابات در مراکز ۳۴ ولایت افغانستان با گروه های مختلفی از مردم انجام شده که ۴۶ درصد مردم از تامین امنیت به عنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید یاد کرده اند.
مسئولان روزنامه هشت صبح امروز، شنبه پس از نشر این گزارش تازه در نشست خبری در کابل گفتند که این نظر سنجی به منظور تعیین اولویت های کاری رئیس جمهور از سوی مردم افغانستان و با افکار عمومی مردم انجام شده است.
شش شاخص اساسی این نظر سنجی، تامین امنیت، ایجاد اشتغال و معیشت، ارتقای معارف و تحصیلات عالی، آزادی بیان و حقوق بشر، مبارزه با فساد و سیاست خارجی بوده است و برای تمام شاخص ها ۲۰ موءلفه دیگر نیز در پرسشنامه ها درج بوده است.
سوال اساسی در پرسشنامه این بوده است که “به نظر شما رییس جمهور جدید از میان شش موضوع مشخص شده کدام گزینه را به عنوان اولویت کاری خود قرار دهد.؟”
در این نظر سنجی از مجموع ۳۴ ولایت کشور ۶۸۳۰ تن به شمول ۳۱ درصد زنان اشتراک کرده و بر اساس نتیجه به دست آمده، ۴۶ درصد اشتراک کنندگان از امنیت به عنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید نام برده اند.
همچنان ۲۹ درصد دیگر به ایجاد اشتغال و معیشت، ۱۱ درصد به ارتقای معارف و تحصیلات عالی، ۸ درصد مبارزه با فساد، ۲.۴ درصد به آزادی بیان و ۲.۴ درصد دیگر نیز توجه به سیاست خارجی به عنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید رای داده اند.
با این حال بیشترین درصدی اشتراک کنندگان تامین امنیت را اولویت کاری رئیس جمهور جدید خوانده و کمترین درصد نیز توجه به سیاست خارجی را به حکومت توصیه کرده اند.
همچنان گفته شده که جواب دهندگان به پرسشنامه ها افرادی بودند که به گونه تصادفی در محلات انتخاب شدند و از میان تمامی افراد ۵۹ درصد آنها افراد با سواد شامل ۲۰ درصد لیسانس ۱۶.۹ درصد دیپلوم یا بکلوریا و ۱۸ درصد متعلم بوده اند.
مبازره با فساد، گزینه چهارم
این نظر سنجی هشت صبح نشان می دهد که گزینه مبازره با فساد در میان مردم در رده چهارم قرار گرفته و تنها ۸ درصد از اشتراک کنندگان مبازره با فساد را از اولویت کاری رئیس جمهور جدید خوانده اند.
این در حالیست که در سیزده سال گذشته حکومت حامد کرزی، فساد اداری در کشور به اوج خود رسیده و باعث شد که افغانستان در جمع فاسدترین کشور های جهان قرار بگیرد.

این نظرسنجی از سوی روزنامه هشت صبح در ماه سرطان و پیش از اعلام نتیجه نهایی انتخابات در مراکز ۳۴ ولایت افغانستان با گروه های مختلفی از مردم انجام شده که ۴۶ درصد مردم از تامین امنیت به عنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید یاد کرده اند. این نظرسنجی از سوی روزنامه هشت صبح در ماه سرطان و پیش از اعلام نتیجه نهایی انتخابات در مراکز ۳۴ ولایت افغانستان با گروه های مختلفی از مردم انجام شده که ۴۶ درصد مردم از تامین امنیت به عنوان اولویت کاری رئیس جمهور جدید یاد کرده اند.
اشرف غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید کشور در روز های اول کاری اش، مبازره جدی با فساد را در دستور کار خود قرار داده است.
آقای احمدزی در دومین روز کارش اش پروند چگونگی سقوط و اختلاس در کابل بانک را دوباره باز کرده و خواهان رسیدگی و بازداشت افرادی شد که در اختلاس این بانک دست داشته اند.
پس از آن، رئیس جمهور از زندان پلچرخی کابل دیدار کرد و به دادستانی کل وظیفه سپرد تا روز دوشنبه هفته جاری پرونده تمامی زندانیان را بررسی و نتیجه آن را به ریاست جمهوری بسپارد.
آقای احمدزی در نشستی با استادان دانشگاه و نمایندگان نهادهای مختلف نیز تاکید کرده بود که اصلاحات بنیادی را در دستگاه های عدلی و قضایی کشور به میان خواهد آورد.
موافقت مردم در مولفه های مطرح شده
در نظر سنجی هشت صبح آمده که در هر شاخص اساسی سه و یا چهار مولفه دیگر نیز مطرح شده و میزان موافقت شرکت کننده ها با تصمیم رئیس جمهور، در این مورد در نظر گرفته شده است.
۹۲ درصد مردم موافق هستند که رئیس جمهور از تولیدات داخلی و سکتورهای خصوصی حمایت کند، ۴۰.۳ درصد با اقدام رئیس جمهور در مورد حذف آزمون کانکور برای ورود به دانشگاه های کشور موافق بودند و ۴۰.۸ درصد نیز با این امر، مخالفت کردند.
۶۷ درصد مردم با امضای پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا موافق هستند، در مورد تصمیم رئیس جمهور به پاسخ نظامی افغانستان در برابر راکت پراکنی پاکستان ۶۵ درصد مردم موافقت کردند و نیز ۶۹ درصد مردم برای اقدام رئیس جمهور جدید در سیاست خارجی خواهان حل منازعه خط دیورند شده اند.
همچنان ۷۰ درصد از اشتراک کنندگان تصمیم رئیس جمهور جدید در مورد گفتگوهای صلح و مذاکره با طالبان را بهتر از اقدام نظامی با این گروه دانسته اند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.