کد خبر : 367
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ عقرب ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۳

نى: رسانه ها حق نشر تصاوير قربانیان تجاوز حنسی را ندارند

نهاد حمايت كننده از رسانه هاى آزاد افغانستان “نى” با  نشر خبرنامه اى، از تمام رسانه های چاپی، شنیداری و دیداری خواست تا از نشر تصاوير و فاش كردن هويت قربانيان تجاوز جنسی خوددارى كنند. به گزارش صلصال نیوز، دیده بان رسانه ها در این اعلامیه آورده است که نشر تصاوير قربانيان بر خلاف بندهاى

نهاد حمايت كننده از رسانه هاى آزاد افغانستان “نى” با  نشر خبرنامه اى، از تمام رسانه های چاپی، شنیداری و دیداری خواست تا از نشر تصاوير و فاش كردن هويت قربانيان تجاوز جنسی خوددارى كنند.

به گزارش صلصال نیوز، دیده بان رسانه ها در این اعلامیه آورده است که نشر تصاوير قربانيان بر خلاف بندهاى ٧ و ٨ از ماده ٤٥ قانون رسانه هاى كشور است و رسانه ها بايد از نشر اينگونه تصاوير جلوگيرى كنند.
در ماده ۴۵ قانون رسانه های همگانی موضوعات و مطالبی که نشر آن در رسانه ها ممنوع است فهرست گردیده است. بند هفتم همین ماده قانون رسانه های همگانی در مورد ممنوعیت نشر تصاویر قربانیان خشونت و تجاوز جنسی است که چنین ذکر شده است:”افشاء هویت و پخش تصاویر قربانیان خشونت و تجاوز به نحوی که به حیثیت اجتماعی آنان صدمه وارد نماید.”
همچنان در بند هشت این ماده آمده است:” آثار و مطالبی که به امنیت روانی و صلامت اخلاقی جامعه خصوصاً اطفال و نوجوانان آسیب می رسانند.”
اين در حاليست كه چندى پيش رسانه هاى كشور اقدام به نشر تصاوير كودك خردسالى كردند كه از سوى ملاى مسجدى در ولايت قندوز مورد تجاوز جنسى قرار گرفت بود.
با پيگيرى نهادهاى اجرايى و قضايى، ملای مجرم دستگير و به جرم خويش اعتراف كرده و پرونده براى پيگيرى دقيق تر به كابل فرستاده شد و دادگاه ابتدايى اين ملاى متهم سى ساله را به بيست سال حبس و پرداخت يك و نيم ميليون افغانى به عنوان خسارت به خانواده قربانى محكوم كرده است.
اين حكم نهايى نيست و ملای متهم حق تجديد نظر در حكم را دارد.
در خبرنامه نی از تمام رسانه های دیداری، شنیداری و چاپی افغانستان جداً تقاضا شده که در گزارش های خود اصل رعایت قانون رسانه های همگانی و موازین اخلاقی خبرنگاری را مد نظر بگیرند.
در خبرنامه گفته شده که اگر مصاحبه و گزارش های این رسانه ها که حقوق قربانی را صدمه بزند و از جانب دیگر اگر مشکلات حقوقی در این زمینه به وجود آید رسانه ها در دادگاه نمی توانند از خود دفاع قانونی کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.