کد خبر : 430
تاریخ انتشار : جمعه ۹ عقرب ۱۳۹۳ - ۸:۴۶

غنى: در ده سال آينده افغانستان به يك چهارراه منطقوى مبدل ميشود

اشرف غنى به عنوان رئيس دولت وحدت ملى و به نمايندگى از مردم افغانستان امروز پيش از چاشت در چهارمين نشست وزراى خارجه قلب آسيا- پروسه إستانبول در پايتخت جمهورى خلق چين شركت كرد. غنى در سخنرانى كه در اين نشست داشت بر روابط تجارتى و سياسى با كشور همسايه و دوست، چين تأكيد داشت

اشرف غنى به عنوان رئيس دولت وحدت ملى و به نمايندگى از مردم افغانستان امروز پيش از چاشت در چهارمين نشست وزراى خارجه قلب آسيا- پروسه إستانبول در پايتخت جمهورى خلق چين شركت كرد.
غنى در سخنرانى كه در اين نشست داشت بر روابط تجارتى و سياسى با كشور همسايه و دوست، چين تأكيد داشت و نقش چين را در برقرارى امنيت و آوردن صلح در منطقه حائز اهميت دانست.
به گزارش صلصال نيوز، در اين نشست كه وزراى خارجه ١٦ كشور عضو اصلى اين پروسه و نمايندگان كشورهاى همكار نيز اشتراك داشتند، محمد اشرف غنى در ادامه ضمن تشكرى از ميزبان گفت: خوشحاليم كه شرق آسيا از جنگ و فقر به صورت فوق العاده در حال گذار است.
اشرف غنى ضمن تعهد به اينكه افغانستان را در ده سال آينده به عنوان يك دوره تغيير پايدار به يك چهار راه منطقوى مبدل ميكند، افزود صلح در اولويت اصلى حكومت افغانستان است و ما از طالبان دعوت ميكنيم كه در گفتگويى بين الافغانى اشتراك نمايند و همچنان از تمام دوستان بين اللملى خواستار حمايت اين پروسه تحت رهبرى و مالكيت افغانستان هستيم.
غنى در ادامه سخنانش در حضور لى كيكيانگ صدراعظم جمهورى خلق چين خاطر نشان كرد كه تا انتهاى سال جارى ميلادى وظيفه نيروهاى نظامى بين اللملى به پايان ميرسد و از اينكه تمام مسئوليت ها بار دوش نيروهاى نظامى نباشد ” ما متعد به إصلاحات همه جانبه در نهادهى قضايى، حكومت دارى، بخش اقتصادى و فرهنگى هستيم”
در اخير غنى با اشاره به اينكه جوانان توانمند، زنان و فقراى كشور نقطه مركزى اعتماد سازى و پايدارى إصلاحات ما را نشان ميدهند افزود؛ تجربه نشان داده كه بهترين راه براى إيجاد رابطه ميان دولت و شهروندان از طريق بودجه ملى است و ما خواستار يك سيستم قوى حساب دهى هستيم و براى تطبيق ان نيز مصمم ميباشيم.
صدراعظم چین با توجه به اهمیت افغانستان منحیث مرکز اتصال جنوب، مرکز و شرق آسیا و همچنان احیای راه ابریشم گفت: افغانستان متحد، مترقی و یک کشور دوست با جامعه بین المللی چیزیست که مردم افغانستان آرزوی آنرا دارند و به منفعت مشترک کشور های منطقه و جهان می باشد.
صدراعظم چین خاطر نشان کرد: من امیدوارم این کنفرانس بتواند یک پیام روشنی در راستای حمایت قوی کشور های منطقه و جامعه بین المللی از حکومت جدید افغانستان داشته باشد و یکبار دیگر آنان تعهد دراز مدت خویش را بخاطر تامین صلح و بازسازی افغانستان ابراز نمایند.

نشست قلب آسیا- پروسه استانبول برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ در شهر استانبول ترکیه آغاز گردید، دومین نشست آن در سال ۲۰۱۲ در افغانستان و سومین آن در سال ۲۰۱۳ در شهر الماتای قزاقستان برگزار گردید.

در چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول که امروز در شهر بیجینگ پایتخت چین برگزار گردید، فیصله بعمل آمد تا پنجمین نشست مذکور در سال آينده در پاكستان برگزار شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.