کد خبر : 511
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ عقرب ۱۳۹۳ - ۲۳:۳۹

مجلس نمایندگان خواستار محاکمه اعضای کمیسیون های انتخاباتی شد

اعضای مجلس نمایندگان در نشست علنی روز چهارشنبه این مجلس، خواستار معرفی اعضاء کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخابات به دادستانی شدند. عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در پایان نشست پرتنش امروز مجلس نمایندگان اعلام کرد که مجلس نمایندگان به این نتیجه رسیده است که به دلیل به درازا کشیدن انتخابات، تقلب

اعضای مجلس نمایندگان در نشست علنی روز چهارشنبه این مجلس، خواستار معرفی اعضاء کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخابات به دادستانی شدند.
عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در پایان نشست پرتنش امروز مجلس نمایندگان اعلام کرد که مجلس نمایندگان به این نتیجه رسیده است که به دلیل به درازا کشیدن انتخابات، تقلب در روند برگزاری انتخابات و نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی افغانستان؛ باید اعضا دو کمیسیون متذکره به دادستانی معرفی و درباره تحقیق شود.
امروز رئیس دو کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت به مجلس نمایندگان افغانستان فراخوانده شده بودند که هیچ یک از دو رئیس کمیسیونهای انتخابات افغانستان در این جلسه حضور نیافتند و آقای ابراهیمی گفت که دلایل عدم حضور رئیس دو کمیسیون را نیز باید رئیس جمهور پاسخ گوید.
روسای دو کمیسیون انتخاباتی در حالی امروز در جلسه مجلس نمایندگان حاضر نشدند که هفته قبل اعضای مشرانوجرگه نیز به دلیل عدم حضور روسای کمیسیون در جلسه عمومی این مجلس، خشمگین شده و خواستار محاکمه مسوولین کمیسیون های انتخاباتی شدند.
ابراهیمی همچنین گفت که مردم افغانستان در شرایط بسیار سختی به پای صندوقهای رای رفتند و خیلی از افراد جان خود را از دست دادند و یا اینکه انگشتان آنان قطع شد، ولی برآیند این انتخابات دولت وحدت ملی بود که خلاف انتظار مردم افغانستان بود.
او همچنین از کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان افغانستان خواست که بر سر قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیونهای انتخابات کار کند و در زمینه تعدیلات لازم را وارد کند تا کمیسیونهای انتخابات خود را مصئون مطلق احساس نکنند.
کمیسیون مستقل انتخابات ۹ عضو دارد. رئیس، معاون و منشی کمیسیون، توسط خود اعضا انتخاب می‌شوند. اعضای کمیسیون حق شرکت در فعالیت‌های سیاسی، نظامی و اشتغال به وظایف دولتی و غیردولتی دیگر را ندارند. مدت زمان کاری اعضای کمیسیون برای ۶ سال است که براساس قانون تا پایان ماموریت به دلیل دادن صلاحیت و استقلال، کسی حق برکناری اعضا این کمیسیون را ندارد و اکنون مجلس نمایندگان در نظر دارند با تغییر در قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیونهای انتخاباتی افغانستان این مصئونیت مطلق را از آنان بگیرد.
کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی پنج عضو دارد. رئیس، معاون و منشی کمیسیون، توسط خود اعضا انتخاب می‌شوند.
تصمیم این کمیسیون درباره انتخابات نهایی و غیر قابل تغییر است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.