کد خبر : 612
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۵

گذار از سیاست مسامحه!

نویسنده: کامران یوسفی شهروندان کابل ‎این روزها صبح‎شان را با صدای انفجار آغاز می‎کنند. صدای انفجار مانند سایر صدا‎های دیگر به گوش مردم عادی شده است. متأسفانه قربانیان اصلی این حملات تروریستی بیشتر افراد ملکی‎اند که برای دریافت لقمۀ نانی از صبح تا شام عرق می‎ریزند، تا تکفل و معیشت زندگی خانوده را تأمین کنند.

نویسنده: کامران یوسفی
Mideast Afghanistan_Cham(1)640360111614

حمله انتحاری بر یک عضو پارلمان در غرب کابل

شهروندان کابل ‎این روزها صبح‎شان را با صدای انفجار آغاز می‎کنند. صدای انفجار مانند سایر صدا‎های دیگر به گوش مردم عادی شده است. متأسفانه قربانیان اصلی این حملات تروریستی بیشتر افراد ملکی‎اند که برای دریافت لقمۀ نانی از صبح تا شام عرق می‎ریزند، تا تکفل و معیشت زندگی خانوده را تأمین کنند. در جریان دو هفتۀ اخیر، طالبان فعالیت‎های تروریستی‎شان در مرکز و ولایات به‎شدت افزایش داده و هر روز ‎در گوشه و کنار افغانستان خانواده‎های زیادی را به سوگ عزیزان‎شان می‎نشا‎نند. شهروندان افغانستان از این وضعیت به ستوه آمده‎اند و خواهان برخورد جدی با عاملان حملات انتحاری‎اند.

در یک اقدام بی‎پشینه، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس‎جمهور، بعد از وقوع حملۀ انتحاری روز سه‎شنبه (۲۷ عقرب) در ساحۀ تنگى تره‎خیل حضور بافته و با اشاره به حملات انتحاری چند روز اخیر در کابل، به طالبان هشدار داد، در هر جایی که باشند مورد هدف قرار خواهند گرفت و از بین برده خواهند شد. آقای دوستم دلیل افزایش حملات انتحاری را ضعف استخباراتی می‎داند. جنرال دوستم با در‎نظر‎داشت پشینۀ نظامی‎اش، همواره در برابر طالبان جدی بوده و به سرکوب طالبان تأکید کرده است. در میان مقامات ارشد حکومت وحدت ملی، کمتر افرادی را می‎توان سراغ داشت که مانند آقای دوستم در برابر طالبان جدی باشد و قاطعانه از مردم افغانستان دفاع کند. شهروندان افغانستان این اقدام آقای دوستم را می‎ستایند و به قاطعیت و ارادۀ جدی او باور دارند.

به باور معاون اول رییس‎جمهور، یک تعداد حلقات جنایتکار از داخل نظام وجود دارند که با طالبان همکاری می‎کنند، و برای اینکه نیروهای امنیتی را ضربه بزنند، زمینه‎ را از داخل برای تروریستان مساعد می‎کنند. آقای دوستم تصریح کرد که در حملات چندر روز اخیر در کابل هیچ امکان‎ ندارد که شخص نفوذی حضور نداشته باشد؛ چون حمله‎کننده‎ها رهنمایی شده‎اند. طالبان تا کنون پیچیده‎ترین عملیات تروریستی را در کابل انجام داده‎اند. حمله به جان رییس پشین امنیت ملی، حمله بر هوتل کابل سرینا و حملۀ تروریستی بر مقر فرماندهی پولیس کابل می‎تواند این ادعا را ثابت کند که طالبان با استفاده از مهره‎ها و عوامل نفوذی‎شان در درون نظام، قادر‎ند ‎مغلق‎ترین فعالیت‎های تروریستی را انجام دهند. در موجودیت چنین افراد، نه‎تنها فعالیت‎های تروریستی کاهش نمی‎یابد، بلکه موجودیت آنان می‎تواند اتوریتۀ قوای امنیتی افغانستان را نیز زیر سوال قرار دهد.‎ جنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پولیس کابل نیز دلیل حمله بر دفترش را ضعف استخباراتی و موجودیت عوامل نفوذی طالبان در میان نیروهای امنیتی عنوان کرده است.

آنچه روشن است، این است که مقامات امنیتی و اطلاعاتی کشور باید بپذیرند که بالارفتن گراف نا‎امنی در کشور نشانی روشن از ضعف دستگاه‎های امنیتی و استخباراتی کشور اعم از اردو و پولیس و امنیت ملی است. این خلأهای امنیتی و استخباراتی بهترین فرصت را برای مخالفان مسلح دولت‎و ‎استفاده‎جویان از قدرت فراهم آورده است. خواست مردم از حکومت جدید این است که حداقل این وضعیت بد امنیتی را تغییر دهد و میزانی از مسئولیت‎پذیری را در کشور حاکم کند.

کشتار افراد بی‎گناه در مناطق مختلف کشور واقعاً تکان‎دهنده و دردناک است. وقتی مردم همه‎روزه شاهد کشته‎شدن عزیزان‎شان باشند و ‎هیچ امیدی برای زنده‎ماندن و زندگی‎کردن در این کشور وجود نداشته باشد و مردم در خانه و محیط کارشان احساس امنیت نکنند، دیگر چه توقعی از حکومت باقی می‎ماند؟ رهبری نهاد‎های امنیتی در قدم اول باید وجود ‎افراد نفوذی طالبان را ‎در صفوف نیرو‎های امنیتی شناسایی ‎و آنها را برکنار کنند. در قدم دوم، برای جلوگیری از حملات تروریستی، هماهنگی اطلاعاتی بیشتر میان سکتور‎های سه‎گانۀ امنیتی صورت گیرد. در عدم هماهنگی اطلاعات استخباراتی، نمی‎توان امنیت شهروندان افغانستان را تأمین کرد و یا بهبود اوضاع امنیتی را توقع داشت.

تأخیر در تشکیل حکومت وحدت ملی نیز به مخالفان سیاسی جرأت بخشیده تا از طریق اهرام فشار و افزایش حملات تروریستی، خواست‎های‎شان را در حکومت مطرح کنند. ‎از جانب دیگر، رهبری دولت جدید تمامی وزیران و مقامات دولتی را سرپرست اعلان کرده است. ‎در چنین حالتی، وضعیتیشبیه به تعلیق به وجود می‎آید و مقامات کشور به دلیل اینکه ممکن در پُست‎های‎شان باقی بمانند یا نه، کمتر علاقه‎مندی‎ به وظایف‎شان نشان می‎دهند. این وضعیت می‎تواند اثرات ناگواری را بالای سکتور‎های امنیتی بگذارد. ‎دشمنان نیز از این وضعیت می‎توانند بیشترین استفاده را ببرند. رییس‎جمهور باید هرچه زودتر کابینه‎اش را تشکیل ‎و مسئولان امنیتی را متوجه مسئولیت‎های‎شان بکند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.