کد خبر : 672
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۲

دوسیه بحران کابل بانک به دادگاه عالی کشور فرستاده می شود

بصیر عزیزی سخنگوی دادستانی کل کشور در یک نشست خبری در کابل از محول شدن دوسیه بحران کابل بانک به دادگاه عالی کشور خبر داد. به گزارش صلصال نیوز، دوسیه بحران کابل بانک پس از آنکه فیصله دادگاه استیناف از سوی محکومان پذیرفته نشد، به دادگاه عالی ارجاع داده می شود. بصیر عزیزی، سخنگوی دادستانی

بصیر عزیزی سخنگوی دادستانی کل کشور در یک نشست خبری در کابل از محول شدن دوسیه بحران کابل بانک به دادگاه عالی کشور خبر داد.
به گزارش صلصال نیوز، دوسیه بحران کابل بانک پس از آنکه فیصله دادگاه استیناف از سوی محکومان پذیرفته نشد، به دادگاه عالی ارجاع داده می شود.
بصیر عزیزی، سخنگوی دادستانی کل در این نشست خبری گفت که دادستانی از ابتدا دوسیه کابل بانک را تعقیب کرده و تا زمان نهایی شدن آن، این پرونده را دنبال خواهد.
او همچنان افزود که قبل از نهایی شدن دوسیه بحران کابل بانک، تلاش می شود تا تمامی افراد متهم به قضیه گرفتار شوند.
او خاطرنشان ساخت که دادستانی کل به همکاری پولیس اینترپل تمامی افرادی که در قضیه کابل متهم هستند و در خارج از کشور میباشند را در زودترین فرصت ممکن گرفتار خواهد کرد.
دادگاه استیناف دو هفته پیش با صدور حکمی تمام دارایی‌های متهمان اختلاس از کابل بانک را مسدود و روسای سابق کابل بانک را نیز هریک به ده سال زندان و پرداخت تمام پول اختلاس شده و بهره آن محکوم کرد.
براساس حکم دادگاه تمام دارایی‌های منقول و غیر منقول محمود کرزی، برادر رئیس جمهور سابق کشور، حصین فهیم برادر معاون سابق رئیس جمهور کرزی، عبدالغفار داوی و چند نفر دیگر تشخیص و تا پرداخت تمامی بدهی‌های کابل بانک مسدود می‌شود و تاخیر محکومان در پرداخت بدهی‌های بانک باعث پیگرد قانونی آنان خواهد شد.
بصیر عزیزی در این نشست خبری گفت که محمود کرزی، حصین فهیم و عبدالغفار داوی خود شخصاً به دادستانی حاضر شده و آماده تصفیه حساب شان می باشند.
عزیزی گفت که تاکنون بیش از ۲۲ میلیون دالر پول بیت المال قضیه کابل بانک جمع آوری و به دولت افغانستان تعلق گرفته است.
قضیه کابلبانک نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی افغانستان را بدنام ساخت. از حدود پنچ سال به این سو این قضیه تاکنون به صورت جدی بررسی و نهایی نشده است.
همچنین عزیزی از بررسی پرونده های تجاوز جنسی بالای کودکان توسط دادستانی کل و هیات رهبری در این داره خبر داده و گفت: “از این به بعد تمام پرونده های مربوط به تجاوز جنسی بالای کودکان توسط دادستانی کل بررسی می شود.”
چندی قبل در نخستین محاکمه متهمان این قضیه تعدادی از آنان به حبس طویل المدت محکوم شدند و یک تعداد دیگر از متهمان این قضیه در خارج از کشور فراری هستند.
او گفت که تاکنون نهصد پرونده مربوط به تجاوز جنسی بالای کودکان توسط دادگاه اختصاصی مبارزه با خشونت علیه زنان بررسی شده که در قضایای خشونت علیه زنان و کودکان مطابق به قوانین نافذه حکم اعدام، حبس طویل و حبس متوسط بالای متهمین صادر گردیده است.
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که هفته گذشته در ولایت تخار بالای یک کودک سه ساله تجاوز جنسی صورت گرفت.
بر اساس گزارش ها، این اعمال ناشایست از چند سال به این سو در کشور رو به افزایش است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.