کد خبر : 768
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۳

دادگاه عالی فیصله دادگاه استیناف درباره قضیه کابل بانک را تایید کرد

سیدعلم اسحاق زی رییس عمومی مبارزه با فساد اداری در دادستانی کل کشور می گوید که محکمه نهایی یا تمیز روز چهارشنبه، فیصله محکمه اختصاصی استیناف در این رابطه را تایید کرد. به گزارش صلصال نیوز به نقل از رادیو آزادی وی روز پنجشنبه گفت که با این اقدام، یک بخش مهم رسیده گی به

سیدعلم اسحاق زی رییس عمومی مبارزه با فساد اداری در دادستانی کل کشور می گوید که محکمه نهایی یا تمیز روز چهارشنبه، فیصله محکمه اختصاصی استیناف در این رابطه را تایید کرد.
به گزارش صلصال نیوز به نقل از رادیو آزادی وی روز پنجشنبه گفت که با این اقدام، یک بخش مهم رسیده گی به قضیه اختلاس در کابل بانک، به اتمام رسیده است.
او افزود: “یک قسمت اش تکمیل شد، آنان که هنوزهم فراری هستند و مورد تعقیب هستند، آن مورد باقی مانده، اما قسمت اول که عبارت از حکم، تحقیق و مراحل محاکماتی بود تکمیل شده است و حالا ما در مرحله تطبیق و تنفیذ آن هستیم.”
رییس عمومی مبارزه با فساد اداری در لوی څارنوالی افغانستان هم چنان می گویدکه تلاش ها به هدف بازداشت سایر افرادی که دراختلاس کابل بانک دست دارند و هم اکنون در بیرون از کشور به سر می برند با جدیت ادامه دارد.
حدود یک ماه قبل، محکمه اختصاصی استیناف فیصله اش را در مورد قضیه کابل بانک اعلام کرد.
بر اساس این فیصله، شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی رییس و معاون کابل بانک هریک محکوم به ۱۰ سال حبس تنفیذی و پرداخت بیش ازپنجصد میلیون دالرشدند.
همین محکمه همچنان حکم منجمد ساختن ملکیت های بعضی از مقروضین این بانک به شمول محمود کرزی، عبدالغفارداوی و حسین فهیم را نیز صادر کرد.
دراین حال عزیز الله لودین رییس قبلی اداره عالی مبارزه با فساد اداری می گوید که حکومت افغانستان باید تمامی پول های اختلاس شده مردم از این بانک را، به دست بیاورد.
او می گوید: “مهم این بود که چقدر پول این بانک را ما حصول کرده می توانیم، آن مقدار پول ملت که تلف شده است، نه صد و دوازده میلیون دالری که گم شده بود، چقدر اش حصول شده است و چقدر از جایدادهای که ما گفته بودیم که زیر مراقبت گرفته شود و به قیمت خوب فروخته شود، به فروش رسیده اند، برای من مهم ترین مساله ازاینکه چند نفر را ما به ده یا دوازده سال بندی کنیم بهتر بود که پیسه مردم را به دست می آوردند و امور بانک داری اصلاح می شد. ”
این درحالیست که رییس عمومی مبارزه با فساد اداری درلوی سارنوالی افغانستان گفته که تنها دربیست روز گذشته دوازده میلیون دالر مربوط به کابل بانک، از نزد مقروضین این بانک، حصول شده است.
به اساس فیصله محاکم افغانستان، ملکیت های افراد که قرض دار کابل بانک هستند، تازمانی منجمد خواهد ماند که پول این بانک را تحویل نمایند.
کابل بانک درسال ۲۰۱۰ میلادی بخاطر اختلاس بیش از ۹۰۰ میلیون دالر ازسوی سهم داران این بانک، ورشکست شد.
با آنکه حکومت قبلی افغانستان تلاش کرد تا پول های اختلاس شده این بانک را بدست آرد، اما به دلایلی موفق به این کار نشد وسپس با روی کارآمدن حکومت وحدت ملی رییس جمهور اشرف غنی دستور بازگشایی دوسیه این بانک را صادر کرد.
در این حال شماری از کارشناسان افغان می گویند که اقدام حکومت در این زمنیه می تواند در آینده جلو فساد اداری را دراین کشور بگیرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.