کد خبر : 914
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دلو ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۳

کمک ۱۳۰ میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی برای ترانسپورت افغانستان!

بانک انکشاف آسیایی ۱۳۰ میلیون دالر را جهت تقویت سیستم ترانسپورتی به افغانستان کمک کرد. به گزارش صلصال نیوز، بانک انکشاف آسیایی (ADB) و دولت افغانستان امروز دو موافقتنامه کمک بالاعوض ۱۳۰ میلیون دالری به امضال رساندند. این توافقنامه های مساعدت مالی برای تمویل ساخت جاده یی به طول ۱۰۸ کیلومتر که ولسوالی های بهارک

بانک انکشاف آسیایی ۱۳۰ میلیون دالر را جهت تقویت سیستم ترانسپورتی به افغانستان کمک کرد.
به گزارش صلصال نیوز، بانک انکشاف آسیایی (ADB) و دولت افغانستان امروز دو موافقتنامه کمک بالاعوض ۱۳۰ میلیون دالری به امضال رساندند.
این توافقنامه های مساعدت مالی برای تمویل ساخت جاده یی به طول ۱۰۸ کیلومتر که ولسوالی های بهارک و اشکاشم ولایت بدخشان را با هم وصل می سازد، میان طرفین به امضا رسیده است.
همچنان پروژه شامل مساعدت معادل ۲۱ میلیون دالری اتحادیه اروپا جهت تقویت سیستم خط آهن افغانستان، بهبود انتقال اموال و افراد از مسیر راه همکاری اقتصادی منطقوی آسیای مرکزی (CAREC) جهت بهبود بهره برداری و حفظ و مراقبت سرک ها در افغانستان میباشد.
رئیس بانک انکشاف آسیایی در کابل پانیلا در مراسم امضای این توافقنامه ها گفت، “بانک انکشاف آسیایی متعهد به حمایت و انکشاف شبکه ترانسپورتی و تطبیق یک طرح جامع در افغانستان میباشد.”
وی گفت که تاکنون بانک انکشاف آسیایی، بیشتر از ۱٫۲ میلیارد دالر را در پروژه های احداث سرک ها، خط آهن و میادین هوایی افغانستان اختصاص داد است.
از سوی دیگر اکلیل حکیمی وزیر مالیه در این مورد گفت افغانستان در تلاش است تا همکاران بیشتری را جهت انکشاف سکتور ترانسپورت افغانستان پیدا کند.
این چهارمین پروژه از برنامه ازدیاد سهولت های مالی و انکشاف شبکه ترانسپورتی در افغانستان است که توسط بانک انکشاف آسیائی تمویل میگرد.
قابل ذکر است که پروژه های قبلی شامل بازسازی ۶۲۰ کیلومتر سرک ملی و منطقوی، پروژه های فرعی انکشاف محلی، برنامه ریزی دقیق برای ۶۴۰ کیلومتر خط آهن شمال افغانستان و سایر فعالیتهای تداوم سرمایه گذاریهای فزیکی بوده است.
همچنان کمک ۱۴۴ میلیون دالری جهت بهبود زیربناهای افغانستان از طریق صندوق امانتی زیرینا توسط جاپان، انگلستان و اتحادیه اروپا به این برنامه کمک صورت گرفته است.
این برنامه توسط وزارت فواید عامه منحیث نهاد اجرائی تطبیق میگردد.
بانک انکشاف آسیائی که مقر آن در مانیلا است متعهد به کاهش فقر در آسیا و اوقیانوسیه از طریق رشد اقتصادی و یکپارچگی منطقوی است، که در سال ۱۹۶۶ تأسیس و دارای ۶۷ عضو بوده که ۴۸ عضو آن مربوط به قاره آسیا میباشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.