کد خبر : 925
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ دلو ۱۳۹۳ - ۰:۳۵

غزنی در بی توجهی/پارک های تفریحی از بین رفته اند!

گزارش: همایون گلستانی پارک های تفریحی در شهر غزنی به دلیل بی توجهی مسوولین شهرداری این ولایت، وضعیت اسف باری به خود گرفته و تمامی فضای سبز این پارک ها خشکیده اند. باشندگان شهر غزنی ضمن انتقاد از کم توجهی مسوولین می گویند که تعداد انگشت شمار پارک های تفریحی که در شهر غزنی وجود

گزارش: همایون گلستانی

پارک های تفریحی در شهر غزنی به دلیل بی توجهی مسوولین شهرداری این ولایت، وضعیت اسف باری به خود گرفته و تمامی فضای سبز این پارک ها خشکیده اند.
باشندگان شهر غزنی ضمن انتقاد از کم توجهی مسوولین می گویند که تعداد انگشت شمار پارک های تفریحی که در شهر غزنی وجود داشت و مردم از آنها برای تفریح شان استفاده می کردند اکنون همه میدان های خاکی شده و به محل جمع شدن کثافات تبدیل شده است.
این شهروندان غزنی می گویند که تمامی این پارک های تفریحی که با مصارف هنگفت مالی ساخته شده بودند و فضای سبز آنها نیاز به نگهداری و توجه داشت دیگر از بین رفته و قابل بهره برداری نمی باشند.
آنها می گویند که بی توجهی مسوولین شهرداری شهر غزنی باعث خشکیدن چمن‌ها، رویدن علف‌های هرز به جای چمن ها و جمع شدن کثافات گردیده و به همین دلیل این پارک ها دیگر برای تفریح غیرقابل استفاده هستند.
شهروندان غزنی از اداره شهرداری انتقاد می‌کنند و می‌گویند که پارک‌هایی که در دامنه‌آرامگاه سلطان محمود غزنوی، اطراف شاهراه کابل-قندهار و دیگر ساحات مهم این شهر موقعیت دارند، همه کاملاً تخریب شده و قابل استفاده نمی باشند.
مرتضی احمدی از باشندگان شهر غزنی در این مورد گفت: “در ماه مبارک رمضان رفتیم که در پارک سلطان صاحب تفریح کنیم، چند دقیقه بشینیم، اما وقتی آنجا رفتیماز رفتن پشیمان شدیم چون سبزه و گل ها همه خشک شده و در سراسر پارک کثافات و آشغال به چشم می خورد.”
سید فرید دیگر باشنده شهر غزنی می گوید که جای تاسف است که مسوولان پس از ساخت این پارک ها و ساحات سبز آن، هیچ توجهی در آب یاری و مراقبت آن ندارند.
او با نام بردن پارک های اطراف دریا و عقب مخابرات گفت که به همین دلیل تمامی این پارک ها به مرور زمان از بین رفته است.
همچنان رحمت الله از دکان داران در شهر غزنی نیز مسوولین شهرداری را متهم به کم کاری و بی توجهی در نگهداری از پارک های تفریحی و ساحات سبز آن نموده بیان می کند: “پارک ها ساخته شده اما متاسفانه نفر نیست که از ساحات سبز آن مواظبت کند و سبز نگهدارد.”
با این حال فریدون احمدی شهدار شهر غزنی گفته های این شهروندان شهر غزنی مبنی بر از بین رفتن پارک سلطان محمود و خشک شدن فضای سبز آن را رد می کند.
او اما در مورد خشک شدن ساحات سبز و چمن زارهای سایر پارک ها می گوید که چمن‌ های شماری از پارک‌های تفریحی به دلیل کم‌آبی و عدم‌سازگاری با محیط قسماً خشکیده‌اند.
شهردار شهر غزنی در این مورد به صلصال نیوز چنین گفت: “خشکیدن پارک‌ها مخصوصاً پارک سلطان محمود را تایید نمی‌ کنم اما کبل‌های
را که سال گذشته، ریاست زراعت کشت کرده بود و من چندین بار این مساله را با ریاست زراعت شریک ساختم، که این ها در مقابل آفتاب امروز مقاومت ندارد.”
از سوی دیگر سلطان حسین عباس یار رییس زراعت غزنی گفته های شهردار را رد می‌کند و می‌گوید، تخم چمن که در این پارک ها استفاده شده، در دیگر جاهای غزنی از سوی ریاست زراعت کشت شده و نتیجه‌ی خوبی داده است.
عباس اما دلیل خشک شدن این پارک‌ها را کم‌آبی می‌داند.
او گفت: “این چمن زارها در سال ۱۳۹۰ کاملاً سرسبز بود، در نیتجه‌ غفلت شهرداری همه خشک شدند. ۳ ماه مکمل آبیاری نشدند و چون کبل ریشه بسیار سطحی دارد، زمانی که آب نخورد، زود خشک می‌شود.”
رئیس زراعت غزنی مسئله بی کیفیت بودن چمن هایی که در پارک ها از سوی این ریاست کشت شده اند را رد کرده و می گوید که این چمن ها از لحاظ کیفیت هیچ مشکلی نداشتند.
گرچه هم شهرداری شهر غزنی و ریاست زراعت هیچ کدام کم کاری و بی توجهی ادارات مربوطه شان بر این مسئله را رد می کنند اما آنچه که حقیقت است این است که تفریحگاه ها و فضای سبز داخل شهر غزنی کاملاً از بین رفته و غیر قابل استفاده شده اند و اکنون شهروندان غزنی مجبورند برای یافتن تفریحگاه و ساحه سبز به خارج از شهر غزنی بروند.
برخی از شهروندان غزنی اما می‌گویند، به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌توانند در خارج از شهر برای تفریح سفر کنند و باید محلات تفریحی سرسبز در داخل شهر ساخته شده و در نگهداری و مواظبت از آن نیز مسوولین جدی باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.