کد خبر : 973
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳ حوت ۱۳۹۳ - ۱۷:۵۱

مذاکرات کابل؛ تغییر یونیفورم جنگ!

مذاکرات کابل؛ تغییر یونیفورم جنگ!

رزاق مامون طرح عبور جنگ از وزیرستان به اسلام آباد؛ در نیمه راه، از سوی چین و پاکستان و امریکا، متوقف شده است. منطقه در آستانه یک جنگ واکنشی قرار دارد. درحالی که سران حکومت کابل نسبت به گشایش مذاکره با پاکستان محتاطانه ابراز خوشبینی کرده اند، هیئت کنگره امریکا به سرپرستی جک رید نیز

رزاق مامون

طرح عبور جنگ از وزیرستان به اسلام آباد؛ در نیمه راه، از سوی چین و پاکستان و امریکا، متوقف شده است. منطقه در آستانه یک جنگ واکنشی قرار دارد.
درحالی که سران حکومت کابل نسبت به گشایش مذاکره با پاکستان محتاطانه ابراز خوشبینی کرده اند، هیئت کنگره امریکا به سرپرستی جک رید نیز بلافاصله پس از سفر اضطراری راحیل شریف به کابل، با وی در شهر راولپندی ملاقات کرده است. محور اساسی گفتگو بازهم افغانستان بوده است. خبرگزاری فارس از اسلام آباد خبر داده که راحیل شریف خواستار تحویل دهی ملافضل الله رهبرطالبان پاکستانی که در افغانستان به سر برد؛ شده است.
به نظرمیرسد که حکومت غنی- عبدالله درین مذاکرات به حیث یک ناظر شرکت دارد و فیصله نهایی در دست امریکا وچین است. خوشبینی نسبت به نتیجه آبرومندانه این مذاکرات، عبث است.
معلوم نیست دکتر غنی از طرف مقابل چه خواسته یی را مطرح کرده است؛ اما قطعاً مسأله تحویل دهی ملاعمر، بستن صدها مرکز تروریستی در خاک پاکستان، تحویل دهی تروریستهای خاندان حقانی و رهبران طالبان در محور مذاکره قرار نداشته است. زیرا پاکستان با عملی کردن خواسته های افغانستان، با سقوط مواجه می شود. هستی آن کشور با مراکز تهدید در پیوند است.
در هر حال از کابل خبرهایی می رسد که گفت وگو ها مشکوک جلو میرود و همزمان با آن، بدبینی ایران و هند نسبت به طراحی راه حل یک طرفه بین افغانستان و پاکستان ممکن است به زودی رسانه یی شود. دست آورد دکتر غنی از سفر به دهلی، جز دلگیری و صدور یک قطعنامه بی سر و ته چیزی دیگری نمی تواند باشد.
مجموع تجارب، واقعیت های گذشته و حال مؤید این نکته است که پاکستان هرگز خواسته های افغانستان را عملی نخواهد کرد. پاکستان هرگز راه ترانزیت دریایی را که افغانستان را از طریق بحر با هند و شاهراه حیاتی وصل کند؛ قبول دار نمی شود. طرح هند برای کوفتن پاکستان از داخل و همچنان از مرز ۲۵۰۰ کیلومتری افغانستان، با ادامۀ جنگ فرسایشی اطلاعاتی- عملیاتی به نفع افغانستان نتیجه می داد. نفع افغانستان مدیریت جنگ و استفاده از پروژه جدید جنگ است نه صلح خیالی که مفادش بازهم به پاکستان تعلق می گیرد.
طرح عبور کاروان صلح از راه جنگ در وزیرستان و تسری آن به سوی اسلام آباد که از سوی هندی ها با قوتی بی سابقه روی دست گرفته شده بود؛ در نیمه راه، از سوی چین و پاکستان و موافقت امریکا، متوقف شده است. افغانستان ازین تحولات چیزی جز «امیدواری برای صلح» که اساساً در نقشه جدید وجود ندارد؛ به عنوان دست آورد نقد و ملموس برای خود ریزرو نکرده است. چیزی که درین گیرودار قطعی و نهایی شده می رود؛ مشارکت دادن بخشی از طالبان در حکومت و دولت افغانستان است. این درحالی است که چیدمان کرسی ها برای دو جناح مدعی حکومت داری، هنوز زیر سوال است.
روی دیگر این طرح، واکنش هند و متحدان ضد امریکایی آن است که برای افغانستان همچنان به معنای ادامه بمباران و کوبیدن تدریجی و مزمن خواهد بود. سیاستگران اسلام آباد یک بار دیگر نبوغ خود را در شرایط خاص و خطرناکی که آن کشور را محاصره کرده است؛ ظاهر ساخته اند. نرم کردن موضع کابل و حفظ شخ گردنی استراتیژیک پاکستان، ضامن منافع امریکا و پاکستان است و برای افغانستان ازین معامله، جز صبر، همکاری (مطابق دستور قطعنامه ها) و محاصرۀ جیوپلتیک چیز دیگری نخواهد رسید.
درعقب طرح کنونی، ترکیه، امارات و عربستان به طور فعال ایستاده اند و دکترغنی موظف شده است که برای قانع کردن یا اطمینان دادن به سران ایران و هند به آن کشور ها سفر کند. به دکترغنی مشوره داده می شود که از سفر به این کشور منصرف شود؛ زیرا تقابل از یمن گرفته تا شرق اکرائین، و افغانستان در سطح قدرت های منطقه یی و بین المللی به گونه دیگری آغاز شده است. حاصل سفر دکتر غنی به هندو تهران، از نظر نتیجه، حتی عواقبی بدتر از سفر های خام حامد کرزی به اسلام آباد خواهد داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.