کد خبر : 1119
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ حوت ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۵

نگرانی اتحادیه ملی ژورنالیستان از محدود ساختن دسترسی به اطلاعات توسط حکومت افغانستان

نگرانی اتحادیه ملی ژورنالیستان از محدود ساختن دسترسی به اطلاعات توسط حکومت افغانستان

اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان از تلاش های اخیر حکومت افغانستان برای محدود ساختن دسترسی رسانه ها به اطلاعات ابراز نگرانی کرده و تهدید کرده است که در صورت ادامه این روند رسانه ها و خبرنگاران افغان واکنش های شدید نشان خواهند داد. این اتحادیه با نشر اعلامیه یی گفته است که هرگونه برخورد فراقانونی با

اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان از تلاش های اخیر حکومت افغانستان برای محدود ساختن دسترسی رسانه ها به اطلاعات ابراز نگرانی کرده و تهدید کرده است که در صورت ادامه این روند رسانه ها و خبرنگاران افغان واکنش های شدید نشان خواهند داد.
این اتحادیه با نشر اعلامیه یی گفته است که هرگونه برخورد فراقانونی با آزادی بیان، فعالیت رسانه های آزاد و دسترسی به اطلاعات محکوم بوده و دولت افغانستان باید به اعمال اخیری که باعث وضع محدودیت بر گردش آزاد اطلاعات می گردد، بازنگری کند.
در اعلامیه اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان ذکر شده که در هفته های اخیر، ادارات کوچک و بزرگ حکومتی، اقداماتی کرده اند که نشان دهندۀ تلاش برای محدود ساختن دسترسی به اطلاعات و گردش آزاد معلومات است.
این اتحادیه به فیصله اخیر شورای امنیت ملی اشاره نموده که طی آن فقط سخنگوی وزارت امور داخله به نمایندگی از پولیس کشور حق سخن گفتن به با رسانه ها را دارد و سایر سخنگوهای محلی در ولایات و فرماندهان پولیس نباید مستقلانه به رسانه ها اظهار نظر نمایند.
در بخش دیگر این اعلامیه آمده است: “در یک اقدام دیگر که به نظر می رسد آغاز یک پروسه است، والی بامیان به تمامی ادارات این ولایت هدایت داده است تا هیچ مامور و مقامام ادارات دولتی آن ولایت بدون تماس گرفتن با دفتر سخنگوی والی، نباید به خبرنگاران اطلاعات ارائه کند. همچنان از ولایت های هرات و کنر، گزارش هایی رسیده که خبرنگاران ،از افزایش محدود ساختن ارائۀ اطلاعات توسط ادارات دولتی این ولایات، شکایت دارند. این گونه شکایات در ولایت های دیگری نیز، افزایش یافته است.”
اتحادیه ملی ژورنالیستان کشور افزوده است که همه این موارد نشان می دهد که برنامه های مشخصی از سوی دولت وحدت ملی، روی دست گرفته شده، تا آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات را محدود سازد.
در اعلامیه به دولت افغانستان هشدار داده شده است که این اتحادیه هر گونه برخورد فرا قانونی با آزادی بیان، رسانه های آزاد و دسترسی به اطلاعات را شدیداً تقبیح می کند، اعلام می دارد که در صورت ادامۀ این گونه برخورد ها، رسانه ها و خبرنگاران، با شدت واکنش نشان خواهند داد.
اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان همچنان بیان کرده است که قوانین افغانستان، آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات را تضمین کرده اند و هیچ مقام و نهاد دولتی، نباید و نمی تواند خلاف قوانین عمل کرده و با این ارزش ها برخورد سلیقه یی انجام دهد.
از سوی دیگر این اتحادیه از تمامی دست اندرکاران رسانه ها، خبرنگاران و نهاد های حامی و صنفی خبرنگاران خواسته است که در چهار چوب قوانین کشور، در برابر ایجاد هرگونه محدودیت بر آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات، به گونۀ منسجم و هماهنگ، موضع بگیرند.
همچنان از نهاد های جامعۀ مدنی، شورای ملی کشور و نهاد های بین المللی حمایت از آزادی بیان و رسانه ها، تقاضا شده تا در مبارزه علیه اقدامات جدید محدود کنندۀ آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات، به حمایت های شان از خبرنگاران و رسانه های افغانستان ادامه دهند.
اتحادیه ملی ژورنالیستان کشور در حالی این اعلامیه را منتشر می کند که از چندی بدین سو دولت افغانستان اقدامات منسجمی را جهت محدود ساختن دسترسی رسانه ها به اطلاعات روی دست گرفته است که این مسئله کار خبرنگاران و دسترسی آنها به اطلاعات و حقایق را محدود ساخته است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.