کد خبر : 1248
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۰ حمل ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۲

تظاهرات جهانی افغانها برای رهایی ۳۱ مسافر اختطاف شده

با گذشت ۴۵ روز از ربوده شدن ۳۱ مسافر از مسیر شاهراه قندهار-کابل و معلوم نبودن سرنوشت ربوده شدگان، افغانها در چندین کشور جهان در اعتراض به بی توجهی دولت نسبت به سرنوشت اختطاف شده ها گردهمایی های اعتراضی برگزار کردند. این گردهمایی ها روز شنبه ۱۱ اپریل همزمان در کشورهای آسترالیا، دانمارک، سویدن، کاناد،

با گذشت ۴۵ روز از ربوده شدن ۳۱ مسافر از مسیر شاهراه قندهار-کابل و معلوم نبودن سرنوشت ربوده شدگان، افغانها در چندین کشور جهان در اعتراض به بی توجهی دولت نسبت به سرنوشت اختطاف شده ها گردهمایی های اعتراضی برگزار کردند.
این گردهمایی ها روز شنبه ۱۱ اپریل همزمان در کشورهای آسترالیا، دانمارک، سویدن، کاناد، اتریش، آلمان، ناروی، ایتالیا و شمار کشور های دیگر برگزار گردید.
راهپیمایان، شعار های نه گفتن به تبعیض قومی و مذهبی و آزادی مسافران را با خود حمل کرده و نسبت به پیامد های ناگوار بی تفاوتی حکومت در این قضیه هشدار دادند.
آنان همچنان خواستار توجه جامعه ی جهانی جهت رسیدگی به این رویداد غیر انسانی شدند.
در ۲۷ حمل سال گذشته هجری خورشیدی ۳۱ تن مسافر که همه هزاره بودند توسط افراد مسلح ناشناس در مسیر شاهراه قندهار کابل در منطقه خاک افغان ولایت زابل ربوده شدند. تاکنون که ۴۵ روز از این آدم ربایی می گذرد هیچ گزارشی در مورد سرنوشت اختطاف شدگان در درست نیست. حتی عاملان آدم ربایی و انگیزه این ادم ربایی نیز مشخص نشده است.
حال اما با گذشت ۴۵ روز از این آدم ربایی، دامنه اعتراض ها در برابر سکوت و بی تفاوتی حکومت نه تنها در داخل کشور افزایش یافته است، بلکه که اینک دامنه ی اعتراض ها در پایتخت کشورهای بزرگ جهان نیز اوج گرفته است.
معترضان در شهرکوپن هاگن در برابر پارلمان دنمارک گرد هم آمده اند تا از سازمان ملل متحد و جامعه ی جهانی برای رهایی سی و یک مسافر ربوده شده در شاهراه کابل – قندهار داد خواهی کنند.

گردهمایی اعتراضی افغانهای مقیم شهر مونشن آلمان؛ معترضان خواستار توجه دولت و جامعه جهانی برای نجات 31 مسافر هزاره اختطاف شده شدند عکس: اسد همکار

گردهمایی اعتراضی افغانهای مقیم شهر مونشن آلمان؛ معترضان خواستار توجه دولت و جامعه جهانی برای نجات ۳۱ مسافر هزاره اختطاف شده شدند عکس: اسد همکار

چندین شهر آسترالیا نیز گواه راهپیمایی های بزرگی اعتراضی در پیوند به بی تفاوتی حکومت وحدت ملی در قبال سرنوشت اسیران بودند. راهپیمایان گروگانگیری افراد بی گناه را محکوم می کنند و خواستار تامین عدالت اجتماعی و پایان دادن به تبعیض قومی در کشور اند. آنان همچنان از رهبران حکومت وحدت ملی می خواهند که افزون بر تلاش های داخلی، از جامعه ی جهانی نیز برای آزادی ربوده شدگان کمک بخواهند.
همچنان شهرهای هامبورگ، کلن و مونشن آلمان نیز شاهد گردهمایی هزاران تن در این پیوند بودند. راهپیمایان از دولتآلمانبه عنوانی یک عضو جامعه جهانی و یکی از حامیان افغانستان خواستند که بالای رهبران حکومت وحدت ملی فشار بیاورد تا در زمینه ی آزادی مسافران اقدام جدی تری انجام دهد. آنان از ازدیاد نا امنی و روی داد های گروگان گیری ابراز نگرانی کرده و هشدار دادند که اگر این آدم ربایی جدی گرفته نشود، ممکن است به یک رویه عمومی تبدیل گردیده و دامنگیر کل مردم افغانستان گردد.
در شهر اسلوی کشور ناروی هم صدهاتن به داد خواهی از مسافران گروگان گرفته شده، کنار هم آمدند و بر بی پناهی آنان سوگمندی خود را ابراز داشتند.
معترضان، ربودن سی و یک مسافر بی گناه را جنایت می خوانند و خواهان رهایی هرچه زودتر آنان هستند. راهپیمایان با خوانش قطع نامه ای از جامعه جهانی و حکومت افغانستان می خواهند که در برابر این عمل جنایت کارانه سکوت را بشکنند.
در یکی دیگر از خیابان های شهر وین در کشور اتریش است. مظاهره کنندگان ربودن افراد بی گناه را یک عمل غیر انسانی دانسته و بر پایان دادن به آدم ربایی در کشور تاکید کردند. راهپیمایان از سکوت و ناتوانی حکومت برای آزادی ربوده شدگان انتقاد کرده و نسبت به پیامدهای ناگوار آن هشدار می دهند.
همگام با تظاهرات جهانی برای رهایی ۳۱ ربوده شده، افغانستانی های مقیم رم ایتالیا نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در این گردهمایی شرکت کنندگانبرایرهایی ۳۱ مسافردربندفریادعدالتخواهی برآوردند و خواستاررهاییباز گرداندن آنان به آغوش خانواده های شان شدند. شرکت کنندگان در این تجمع ضمن نکوهش تعصبات مذهبی و نژادی، رهبران حکومت وحدت ملی را مورد انتقاد قرارداده و خواستار اقدامات هرچه عاجل تر آنها در راستای آزادی گروگان ها شدند. معترضان در پایان قطعنامه ی را به خوانش گرفتند و ترجمه آن را به کمسیون خارجی پارلمان ایتالیا سپردند.
شهر انتاریوی کشور کانادا نیز گواه تجمع دادخوهان برای رهایی مسافران در بند بود. رضا مریدی نماینده پارلمان ایالتی انتاریو در این گردهمایی با تاکید بر اصل “هر انسان حق زندگی کردن را دارد” و “دولتها مسوول حفظ جان و امنیت مردم است. ” از دو لت افغانستان خواست تا هرچه عاجل تر به رهایی ۳۱ مسافر ربوده شده اقدام کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.