کد خبر : 1317
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ ثور ۱۳۹۴ - ۶:۵۰

در کنفرانس قطر چی گذشت؟ گفتگو با وحید مژده اشتراک کننده در کنفرانس

در کنفرانس قطر چی گذشت؟ گفتگو با وحید مژده اشتراک کننده در کنفرانس

وحید مژده، کارشناس مسائل سیاسی و عضو تیم مذاکره کننده با طالبان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شفقنا ، کنفرانس قطر را مقدمه مذاکره مستقیم طالبان و نمایندگان احزاب و گروهای مختلف سیاسی دانست و افزود: براساس صحبت‎هایی که با مقامات طالبان صورت گرفته، آنها عزم و اراده جدی برای مذاکره و مصالحه دارند. وی

وحید مژده، کارشناس مسائل سیاسی و عضو تیم مذاکره کننده با طالبان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شفقنا ، کنفرانس قطر را مقدمه مذاکره مستقیم طالبان و نمایندگان احزاب و گروهای مختلف سیاسی دانست و افزود: براساس صحبت‎هایی که با مقامات طالبان صورت گرفته، آنها عزم و اراده جدی برای مذاکره و مصالحه دارند.
وی افزود: همه جوانب درگیر، حتی قدرت‎های بزرگ که پشت صحنه بحران افغانستان قرار دارند، به این نتیجه رسیده اند که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد بلکه باید از طریق مذاکره مستقیم و بین الافغانی با حضور نمایندگان همه اقشار اجتماعی، سیاسی و فرهنگی حل و فصل شود.

تفاوت کنفرانس کنونی با گذشته
این عضو گروه مذاکره کننده با طالبان که به تازگی از قطر بازگشته، در بیان تفاوت های نشست اخیر با گفتگوهای قبلی گفت: تفاوت این کنفرانس با گذشته این است که در مذاکرات گذشته تنها نمایندگان، دولت افغانستان، پاکستان و برخی طالبان تحت نظارت بازیگران سیاسی منطقه‎ای و فرامنطقه برگزار می‎شد، اما این بارنمایندگان احزاب سیاسی، جناح‎های مختلف بصورت مستقلانه شرکت کرده اند.
وی گفت، اندکی قبل از برگزاری کنفرانس قطر، در صحبتی که با نمایندگان طالبان در آنجا داشته، این گروه از آمادگی و اراده جدی برای مذاکره با مردم افغانستان سخن گفتند.
مژده افزود: طالبان خواهان آن است که در مذاکره صلح باید نمایندگان احزاب مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و از همه اقشار مردم افغانستان به شمول دولت شرکت داشته باشد، که در حقیقت این کنفرانس برمبنای همین سیاست و منیت برگزارشده است.
وی اظهار داشت: در این کنفرانس نمایندگان احزاب مختلف سیاسی اعم از شیعه و سنی و اشتراک کرده اند که در گذشته چنین نبود.
او گفت: کسانی که از جناح طالبان در این کنفرانس شرکت کرده اند، نمایندگی رسمی از گروه طالبان دارند که براین اساس می‎تواند گفت این کنفرانس جامع‎تر و گسترده‎تر نسبت به گذشته است.

پیامد کنفرانس قطر
کارشناس مسائل سیاسی درباره پیامدهای کنفرانس اخیر افزود: کنفرانس قطر با منطق شرکت همه احزاب سیاسی و نهادهای مختلف برگزار شده است، تا بتوانند در این گفت‎وگوهای آزاد هم با نظریه‎های جناحهای مختلف سیاسی و درگیر در مسئله افغانستان آشنا شوند و هم یک پیش فرض برای مذاکرات داشته باشند.
مژده اظهار داشت: در این کنفرانس، طرفهای درگیر با نظریات همدیکر را بصورت مستقیم آشنا خواهند شد که در گذشته چنین امکانی وجود نداشت.
وی گفت: یکی از مشکلات که تاکنون در راه مذاکره و صلح وجود داشت، نبود یک آدرس مشخص برای طالبان بود که با برگزاری این گونه کنفرانس‎ها در آینده این مشکل برطرف خواهد شد و از جانب دیگر ترکیب و جمع آوری نظریات مختلف که در این کنفرانس ارائه می‎شود، مواد خامی خواهد شد برای مذاکرات بعدی.
عضو تیم مذاکره کننده با طالبان تأکید کرد: در ملاقات که چند روز قبل با مقامات طالبان در قطر داشته است، این گروه اظهار امیدواری کرده است که این کنفرانس بتواند آغازی باشد برای مذاکرات جدی‎تر در آینده.
وی افزود: طالبان در صحبت با وی ابراز آمادگی برای مذاکره می‎کردند و می‎گفتند که اکنون نه تنها برای مردم افغانستان، بلکه برای تمامی قدرت‎های منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای ثابت شده است که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و نمی‎توان سرنوشت افغانستان را از طریق جنگ تعیین کرد، بخصوص پس از خروج نیروهای خارجی.
این آگاه سیاسی اظهار داشت: به باور طالبان دولت افغانستان تلاش دارد تا این مشکل از طریق پاکستان حل شود درحالی که به باور طالبان این مشکل از طریق پاکستان هیچ گاهی حل نخواهد شد.
کنفرانس قطر به ابتکار یک شرکت ایتالیایی به نام “بکواش” برگزار شده است، که نمایندگان گروهای مختلف سیاسی شرکت کرده و قرار است امروز پایان یابد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.