کد خبر : 1410
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۷ جوزا ۱۳۹۴ - ۹:۲۷

دو روز دیگر ممنوعیت سفر پنج عضو طالبان ساکن قطر پایان می یابد.

دو روز دیگر ممنوعیت سفر پنج عضو طالبان ساکن قطر پایان می یابد.

دولت قطر ممنوعیت سفر را از پنج تن از اعضای بلندپایه گروه طالبان که در این کشور زندگی می کنند را تا دو روز دیگر لغو می کند. این ممنوعیت سفر روز دوشنبه با پایان دوره یک ساله اش، به پایان می باشد. نورالله نوری، محمد نبی عمری، عبدالحق وثیق، خیرالله خیرخواه و محمدفاضل آخند،

دولت قطر ممنوعیت سفر را از پنج تن از اعضای بلندپایه گروه طالبان که در این کشور زندگی می کنند را تا دو روز دیگر لغو می کند. این ممنوعیت سفر روز دوشنبه با پایان دوره یک ساله اش، به پایان می باشد.
نورالله نوری، محمد نبی عمری، عبدالحق وثیق، خیرالله خیرخواه و محمدفاضل آخند، پنج نفر از اعضای بلندپایه طالبان هستند که تاکنون در قطر زندگی می کردند و حق سفر به کشورهای دیگر را نداشتند.
این پنج تن در بدل رهایی یک سرباز امریکایی از چنگ طالبان از زندان گوانتانامو رها شده بودند و برای یک سال در قطر ممنوع الخروج اعلان شده بودند.
تمامی این پنج تن سال پار از زندان گوانتانامو رها شدند و در بدل آنها، بوبیرگدال یک عسکر امریکایی که در قید گروه طالبان بود، آزاد شد.
امریکایی ها پس از مبادله بیرگدال با پنج زندانی طالبان، از دولت قطر خواستند تا این رهبران طالبان به کشور های دیگر سفر نکنند.
بو بیرگدال پنج سال پیش از آنکه آزاد شود، زمانی از سوی طالبان مسلح اسیر گرفته شد که از پایگاه نظامی اش در افغانستان بیرون شده بود.
با این حال اما امریکا درصدد تمدید این محدودیت سفر پنج عضو طالبان ساکن قطر می باشد.
خبرگزاری اسوشیتید پریس به نقل از مقام های امریکایی گزارش داده که این مقامات امریکایی با مقام های قطری گفتگو کرده اند تا ممنوعیت سفر روی این پنج تن را که در روز اول ماه جون به پایان میرسد، تمدید کند.
مولوی شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان می گوید که تلاش های صلح ادامه دارد و اگر باز هم روی این پنج تن ممنوعیت وضع شود، شاید بر همین تلاش ها تاثیر منفی بگذارد.
این عضو شورای عالی صلح می گوید:”به باور من، زمان آن فرا رسیده که با رهبری طالبان از نرمش کار گرفته شود و اگر آنها فکر میکنند که ممنوعیت ها را تمدید کنند و آن موثر خواهد بود، به باور من این کار برای صلح نفع نمی آورد. ”
در کانگرس امریکا در دوازده ماه گذشته چندین بار روی این موضوع تمرکز شده که قطر باید از این پنج عضو ارشد طالبان نظارت درست کند.
آدم شیف یک مقام ارشد در کمیته استخبارات کانگرس امریکا میگوید: در دوازده ماه گذشته به این حد نگران نبوده، طوریکه برای ماه سیزدهم و یازده ماه پیشرو نگرانی دارد.
به نقل از خبرگزاری اسوشتید پریس، از میان این پنج فرد ارشد گروه طالبان، حداقل یکی از آنها در دوازده ماه گذشته، به صورت پنهانی با شورشیان مسلح تماس گرفته اما در باره آن معلومات داده نشده است.
قصر سفید در همین مورد گفته که تلاش ها را برای نظارت از یکی از این افراد بیشتر ساخته است.
هفته گذشته جان مک کین رئیس کمیته خدمات نظامی سنای امریکا هم گفته بود که از میان پنج تن از افراد گروه طالبان در قطر، حد اقل یکی شان با سایر طالبان تماس گرفته است.
چهار تن از این افراد در فهرست سیاه سازمان ملل متحد شامل اند که بر اساس قانون، حق مسافرت ندارند.
شماری از اعضای کانگرس امریکا نگرانی دارند که مبادا پنج عضو ارشد گروه طالبان، از قطر دو باره به افغانستان بروند و به میدان های جنگ برگردند.

در آغاز ماه می، سیزده تن از اعضای حزب جمهوریخواه در کمیته استخبارات کانگرس امریکا، در یک نامه عنوانی رئیس جمهور بارک اوباما، از وی خواستند تا از حکومت قطر بخواهد که ممنوعیت سفر پنج تن از اعضای ارشد گروه طالبان را تمدید کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.