کد خبر : 1476
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ جوزا ۱۳۹۴ - ۷:۴۶

ایران به طالبان کمک می کند

ایران به طالبان کمک می کند

عبدالله یک قوماندان طالبان به روز نامه والستریت ژورنال گفته است که ایران ۸۵۰ دالر ماهوار به او معاش می پردازد. این قوماندان طالب همچنان گفت که در صورت ضرورت ایران به آنها سلاح و مواد انفجاری کمک می کند. این اظهارات قوماندان محلی طالبان به روزنامه والستریت ژورنال یک بار دیگر حمایت ایران را

عبدالله یک قوماندان طالبان به روز نامه والستریت ژورنال گفته است که ایران ۸۵۰ دالر ماهوار به او معاش می پردازد. این قوماندان طالب همچنان گفت که در صورت ضرورت ایران به آنها سلاح و مواد انفجاری کمک می کند.
این اظهارات قوماندان محلی طالبان به روزنامه والستریت ژورنال یک بار دیگر حمایت ایران را از تشدید خشونت و بی ثباتی در افغانستان بر ملا می سازد.
مقامات می گویند، ستراتیژی حمایت ایران از جنگجویان مسلح درافغانستان دو بخش دارد که اول ایران می خواهد امریکا را در منطقه تضعیف کند و دوم از نفوذ گروه تندرو دولت اسلامی درمنطقه، جلوگیری کند.
از سوی دیگر، افزایش حملات جنگجویان طالبان در این اواخر و پیشرفت در گفتگوهای صلح با حکومت کابل، شاید این ذهنیت را ایجاد کرده باشد که عدهء از اعضای طالبان به قدرت برسند.
یک دیپلومات غربی به والستریت ژورنال گفته است که تهران به قدرت رسیدن دوباره طالبان، دل خوش کرده، اما این کشور به طور مکرر گزارش های کمک مالی و نظامی به طالبان را رد کرده است.
یک مقام سابق حکومت افغانستان به این روزنامه گفته است که ما هر زمانی که موضوع کمک مالی و نظامی ایران را به طالبان را مطرح کردیم، جانب ایران آن را رد کرده است.
افزایش کمک مالی و نظامی ایران به طالبان مسلح درافغانستان نظریهء را به میان می آورده که این مساله شاید به خط مش حکومت امریکا بر تمام منطقه شرق میانه تاثیر گذارد.
ایدرایس رییس روابط خارجی کانگرس از حزب جمهوریخواه امریکا می گوید، موافقت روی برنامه اتمی ایران و رفع تعزیرات اقتصادی بین المللی بر این کشور، این امکان را افزایش خواهد داد که ایران جنگجویان طالبان را بیشتر کمک مالی و نظامی نماید.
سناتور جان مک کین رییس کمیته خدمات نظامی کانگرس می گوید، ایران برای ادامه تلاش هایش در یمن، سوریه، عراق و لبنان حمایت مالی و نظامی خود را در افغانستان، افزایش داده است.
مقامات امریکایی می گویند، ایران از مهاجران افغان در آن کشور استفاده می کند و حتی از آنها در جنگ سوریه به حمایت از رژیم اسد استفاده می نماید
روزنامه واستریت ژورنال در ادامه از قول مقامات افغان می نویسد، اسناد واضح موجود اند که ایران برای جنگجویان مسلح کمپ های آموزشی دارد.
عبدالله این قوماندان طالبان افغان همچنان تایید کرد که مراکز آموزش نظامی جنگجویان درشهرهای تهران، مشهد، کرمان و زاهدان فعال اند.
یک مقام عالی رتبهء افغان گفت که قبل از این ایران طالبان را تنها کمک مالی می کرد، اما اکنون سلاح و مهمات نیز برای آنها فراهم می کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ایران پنج شنبه , ۲۲ میزان ۱۳۹۵ - ۴:۲۸

واقعا حماقت تا کجا…….واقعا خنده ترین جوک جهان این است که میگویی ایران طالبان را حمایت میکرد!!! اتفاقا ایران از شهید شاه مسعود حمایت میکرد و به او سلاح میداد تا با طالبان بجنگند.. ئلی بعد از او یک مرد در افغانستان ندیدم که جرات کند با امریکا و طالبان بجنگد… این حرفهای آمریکایی هاست.اتفاقا امریکا از طالبان حمایت میکند تا حضور نظامی خودش را در افغانستان موجه جلوه دهد و بگوید من برای مبارزه با طالبان باید در اغانتسان بمانم. آمریکا اگر میخواست در این ۲۰ سال میتوانست طالبان را نابود کند. آمریکا مگر ابر قدرت جهان نیست… پس نمی خواهد.. ایران چرا باید طالبان را حمایت کند؟؟ حمایت کند تا شیعه افغان بکشد؟ اصلا میدانی طالبان دیپلمات های ما را کشت؟؟؟؟؟ ایرانی که به خاطر سنی ها کرد عراق سردار خود را فرستاد تا آنجا را آزاد کند.. در ضمن یک دلیل خیلی مهم: افغانتسان امن آرزوی ایران است. چون دولت افغانستان قوی می شود و مرز خود را کنترل می کند تا اینهمه اشرار مسلح و قاچاقچی مواد مخدر وارد ایران نشود. ثانیا افغانهایی که در ایران هستند هم به کشورشان بر میگردند و کمی بار ایران سبک می شود. .. لطفا قبل از اینکه حرفی را که فقط شنیده ای در موردش فکر کن و بعد بگو.. اتفقا چنید افغان دیگر هم میگفتند ایران از طالبان حمایت میکنند وقتی به آنها میگفتم دلیتان چیست گفتند فقط شنیده ایم. هیچ کشوری دوست ندارد در هماسیه اش دولت ضعیف و اشرار مسلح وجود داشته باشد.. امنیت افغانستان به سود ایران است.