کد خبر : 1592
تاریخ انتشار : جمعه ۵ سرطان ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴

حامدکرزی: "داعش" توطئه جدید خارجی ها در افغانستان است!

حامدکرزی: "داعش" توطئه جدید خارجی ها در افغانستان است!

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق کشور می گوید که داعش گروهی است که در افغانستان ریشه نداشته و مفکوره افغانی نیست و اگر این گروه در افغانستان نفوذ نماید، به معنی این است که حمایت گر خارجی دارد. حامد کرزی که در آخرین سفر چهار روزه اش در روسیه به سر می برد، در مصاحبه

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق کشور می گوید که داعش گروهی است که در افغانستان ریشه نداشته و مفکوره افغانی نیست و اگر این گروه در افغانستان نفوذ نماید، به معنی این است که حمایت گر خارجی دارد.
حامد کرزی که در آخرین سفر چهار روزه اش در روسیه به سر می برد، در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در مورد گسترش فعالیت های داعش در کشور گفت که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش با فرق دارد.
وی گفته است که طالبان افغانی بوده و در نزد مردم افغانستان شناخته شده است که وضع داخلی کشور باعث تشکیل طالبان شده است.
او اضافه کرد: “اما داعش نیرویی است که در افغانستان ریشه ندارد. داعش حاصل فکر افغانی نیست بلکه عواقب رشد وضع عراق و سوریه می‌باشد. هرگاه در افغانستان نفوذ کنند، به این مفهوم است که کسی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و در دست خارجی قرار دارند.”
رئیس جمهور سابق کشور در این گفتگوی خود بیان کرده است که گسترش فعالیت داعش در افغانستان به این معنی است که سناریوی توطئه جدید برای منطقه و افغانستان طرح‌ریزی شده است.
حامدکرزی در حالی حضور داعش در افغانستان را یک توطئه جدید خارجی ها علیه افغانستان و کشورهای منطقه بیان می کند که طی روزهای اخیر فعالیت افراد مسلح تحت نام این گروه تروریستی در بعضی مناطق کشور افزایش یافته است. داعش درحال حاضر در ولایت ننگرهار بیشترین فعالیت را دارد و بعضی مناطق در یک ولسوالی را نیز تحت کنترول گرفته است.
روز گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با حامدکرزی از حضور داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد. پوتین با اظهار این مسئله که داعش در افغانستان در ۲۵ ولایت این کشور فعالیت دارد، خواستار اقدامات جدی علیه این گروه در افغانستان شد.
از سوی دیگر رئیس جمهور سابق کشور در گفتگو با این خبرگزاری روسی بار دیگر اظهار داشت که امریکا افغانستان را ترک نخواهد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا افغانستان نیز پس از خروج امریکا به سرنوشت عراق مواجه خواهد شد، بیان کرد: ” من فکر نمی‌کنم که آمریکا از افغانستان خارج شود، اگر چنین اتفاقی بیفتد و آمریکا تصمیم به ترک افغانستان بگیرد در آن صورت برای ابرقدرت‌های منطقه چون روسیه، چین و هند و سایر همسایگان افغانستان فرصت آن میسر می‌شود تا نقش سازنده را در افغانستان بازی نمایند.”
حامد کرزی همچنان در مورد برنامه صلح افغانستان بیان کرد که باید امریکا و متحدینش برای تامین صلح در افغانستان یک برنامه مشخص و روشن داشته باشد.
او اضافه کرد: “از مذاکرات با آن عده از طالبان که افغان هستند و تحت کنترل خارجی‌ها به‌ویژه سرویس‌های اطلاعاتی نیستند حمایت می‌کنیم اما با داعش مخالف هستیم. راه دیگری جز مذاکره با طالبان نداریم. آن‌ها افغان هستند و راه دیگری برای دستیابی به صلح در افغانستان وجود ندارد.”
وی در ادامه افزود: “اکنون اگر آمریکا بخواهد پس از سال ۲۰۱۶، حتی ۲۰۱۷ در افغانستان باقی بماند، باید به مردم افغانستان اطمینان دهد که دو شرط اصلی را عملی می‌نمایند: آن‌ها در تأمین وحدت مردم افغانستان کمک می‌کنند و در قدم دوم آن‌ها به هیچ شکل سعی نمی‌ورزند حق حاکمیت ما را به‌نفع پاکستان پایمال کنند. هرگاه این دو شرط رعایت گردد؛ در آن صورت هیچ نوع مشکل برای حضور نیروهای آمریکا در افغانستان وجود ندارد. اگر رعایت نگردد، در آن صورت حضور آن‌ها به افغانستان کمک نمی‌کند. تا کنون این شرایط عملی نگردیده است که باید عملی شود.”

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.