کد خبر : 1652
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۱ سرطان ۱۳۹۴ - ۶:۰۳

ابرهای تیره "بخش ۱"

ابرهای تیره "بخش ۱"

این برگه خاطرات (ابرهای تیره) نام دارد و آنچه را که شما در این برگه ها خواهید خواند خاطراتی از داود رهجو ژورنالیست از جریان جنگ ها و مقاومت مردم شمال و مزار شریف در برابر طالبان و مدافعان آن از این شهر است. داود رهجو در آن هنگام تازه از دانشکده ژورنالیزم دانشگاه بلخ

این برگه خاطرات (ابرهای تیره) نام دارد و آنچه را که شما در این برگه ها خواهید خواند خاطراتی از داود رهجو ژورنالیست از جریان جنگ ها و مقاومت مردم شمال و مزار شریف در برابر طالبان و مدافعان آن از این شهر است. داود رهجو در آن هنگام تازه از دانشکده ژورنالیزم دانشگاه بلخ فارغ شده بود و نخستین گام های کاری مسلکی خود را در رادیو تلویزیون بلخ گذاشت. بیشتر نوشته های را که شما میخوانید چشم دیدهای این ژورنالیست در جریان کار گزارشگری و همچنان تحلیل وضعیت همان وقت است.
داود رهجو: “در این نوشته تلاش کرده ام تا حقایق، آنچنانی که بود به تصویر بکشم. امید دارم برای دوستان که این نوشته ها به دسترس شان قرار میگیرد کمکی شده باشد برای بازخوانی گذشته.

داود رهجو

طالبان نخستین بار در اوایل ماه جوزای سال ۱۳۷۶ با همدستی جنرال عبدالملک و برادرش گلی پهلوان فرمانده لشکر ۵۱۱، نیروهای جنرال دوستم را شکست داده و ولایات شمال افغانستان را تصرف کردند.
(جنرال عبدالملک و گل محمد پهلوان برادران کوچک رسول پهلوان استند که پس از کشته شدن رسول پهلوان در سال ۱۳۷۶ با طالبان یکجا شدند و برعلیه جنرال دوستم شورش کردند و وی را از شمال راند)
رهبری لشکر ۵۱۱ را گل محمد مشهور به (گلی پهلوان ) به عهده داشت و وی پس از شکست نیروهای جنرال دوستم در شمال فرمانده هان هوادار جنرال دوستم را در کنار خود دعوت کرد و خواستند که یک ارتش نظامی قوی را دوباره احیا کند و شماری نیروهای نظامی شمال که قبلن با جنرال دوستم بودند حالا ناگزیر اند از این دو برادر حمایت کنند.
مزار شریف از سوی طالبان و نیروهای لشکر ۵۱۱ تصرف شد. مخالفان مسلح طالبان، حالا همه در خانه های شان سنگر گرفتند. بیشتر جنگ افزارها در منازل مسکونی انتقال داده شده و نیروهای مردمی نیز در خانه ها پنهان اند. صدای توپ و تفنگ ختم است ولی هر خانه مسکونی در این شهر در حال آمادگی یک نبرد رو در رو قرار دارند.
تنها سرک های داخل شهر را طالبان میتوانستند گشت و گزار کنند.
حالا این دو برادر رسول پهلوان نظر به توافق که با طالبان کرده بودند ناگزیر اند که از اوامر ملا عمر نیز حمایت کنند.
مسجد جامع روضه شریف نخستین مرکز تبلیغات و ذهنیت دادن برای شهروندان این شهر محسوب میشود و طالبان با همدستی جنرال ملک فردای آنروز در این مسجد سخنرانی کردند.
باوجودیکه بارها گفته میشد پاکستان و آی اس آی در سقوط شمال نقش دارند اینبار کسانیکه در مسجد حضور داشتند دقیقن میدیدند که در کنار جنرال ملک و شماری از رهبران طالبان، نصیرالله بابر شخصیکه آی اس آی پاکستان را رهبری میکرد نشسته بود.
مجلس سخنرانی آغاز شد، طالبان و جنرال ملک اهداف حرکت شان را بیان کردند .
گفته میشود طالبان قبل از سقوط شمال با جنرال ملک تفاهم نامه های را به امضا رسانده بودند و در این تفاهمنامه ها بیشتر به جنرال ملک اختیار داده شده بود تا در شمال افغانستان از قدرت بیشتر و صلاحیت های بیشتر برخوردار باشد .
اما حالا قضیه رنگ دیگری دارد ، طالبان به امضای تفاهم نامه پابند نیستند و میخواهند تا محدوده نظامی جنرال ملک را کمتر و حدود صلاحیت های اش را نیز تعیین کنند . به همین منظور آنها قطعه خاصی را وظیفه دادند تا خانه جنرال ملک را زیر نظر داشته باشند .

ابرهای تیره “بخش ۲”

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.