کد خبر : 1658
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۱ سرطان ۱۳۹۴ - ۷:۱۱

ابرهای تیره "بخش ۲"

ابرهای تیره "بخش ۲"

داود رهجو طالبان دست به تلاشی منازل مسکونی زدند و برای جنرال ملک نیز گفتند که باید به کابل سفر کند و به صفت معیین وزارت خارجه پست اش را اشغال کند. این دستور به مزاق جنرال ملک و برادرانش خوش نخورد ولی چاره ی جز پشیمانی نداشتند . روز سوم حضور طالبان در شهر

داود رهجو

طالبان دست به تلاشی منازل مسکونی زدند و برای جنرال ملک نیز گفتند که باید به کابل سفر کند و به صفت معیین وزارت خارجه پست اش را اشغال کند. این دستور به مزاق جنرال ملک و برادرانش خوش نخورد ولی چاره ی جز پشیمانی نداشتند .
روز سوم حضور طالبان در شهر مزار شریف است و شهر و کوچه ها همه آرام اند. مردم از خانه ها بیرون نشدند و سکوت جاده ها و کوچه های شهر را فرا گرفته بود. همه نمیدانستند چی چیزی در حال رخ دادن است. تنها وسایط نظامی طالبان است که بسرعت سرک ها و جاده ها را می پیمایند و دست های همه نظامیان آنها به جنگ افزارهایشان است تا در نخستین حالات غیر عادی عکس العمل نشان بدهند.
با دیدن این همه وضعیت احساس کردم که این شهر حالا انفجار میکند. بعد از چاشت همان روز بود که نخستین صداهای فیر گلوله از سید آباد شهر مزار شریف شنیده شده و سپس این فیرها شدت گرفت و چهاراهی حاجی ایوب، مندوی، دشت شور، تنگی شادیان، دروازه شادیان و گوشه های مختلف این شهر همه در برابر طالبان قیام کردند و سلاح بدست گرفتند و هر طالبی را که در هر قسمت شهر دیدند، کشتند.
این قیام را در شهر مزار شریف بیشتر افرادی از حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد محقق سازماندهی میکرد اما در کنار آن افرادی از جمعیت اسلامی، حرکت اسلامی و شماری از تنظیم های مسلح دیگر نیز سهم گرفتند.
جنرال ملک با استفاده از همین فرصت به تمامی افراد خود دستور داد تا طالبانی را که در شمال حضور دارند از بین ببرند و یا هم اسیر کنند. پس از درگیری با طالبان در مزار شریف، ولایات جوزجان، فاریاب، سمنگان، بغلان نیز یکی پی دیگر در برابر طالبان استادند و لشکر پیشتاز این گروه را از بین بردند.
مردم در شهر مزار شریف اینبار نجات یافتند و اما نمیدانند دقیقن سرنوشت نظامی این شهر بزرگ بدست کی خواهد افتاد. زیرا مزار شریف در گذشته مرکز فرماندهی جنرال عبدالرشید دوستم رهبر جنبش اسلامی بود و حالا در این شهر استراتیژیک نیروهای نظامی حزب وحدت به رهبری استاد محقیق کسی که در راه اندازی این قیام نقش داشته، حضور نظامی داشته و کنترول رهبری این شهر را نیز به عهده داشتند. تنظیم های جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، حرکت اسلامی و جنبش اسلامی به رهبری جنرال ملک نیز در هرگوشه این شهر قرارگاه های نظامی ایجاد کرده بودند.
طالبانی که در شمال باقی مانده بودند حالا در ولسوالی های بلخ، چهاربولک، چمتال و دولت آباد که عمدتن پشتون نشین استند پناه برده بودند. و هر لحظه امکان سقوط دوباره این ولسوالی ها نیز میرفت.
پس از مدتی این ولسوالی ها بدست طالبان سقوط کرد و قوماندان های محلی با طالبان همدست شده و در برابر اتحاد شمال استادند و یکبار دیگر نیز مزار شریف توسط طالبان محاصره گردید.
ادامه دارد…

ابرهای تیره “بخش ۱”

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.