کد خبر : 1696
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ سرطان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۷

توافقنامه همکاری میان افغانستان و اتحادیه اروپا نهایی و امضا شد

توافقنامه همکاری میان افغانستان و اتحادیه اروپا نهایی و امضا شد

توافقنامه همکاری در شراکت و انکشاف میان افغانستان و اتحادیه اروپا شام امروز در حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان توسط نماینده گان هر دو جانب نهایی گردید. ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ایی گفته است که این توافقنامه از جانب افغانستان توسط حضرت عمر زاخیلوال مشاور اقتصادی رئیس جمهور و از

توافقنامه همکاری در شراکت و انکشاف میان افغانستان و اتحادیه اروپا شام امروز در حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان توسط نماینده گان هر دو جانب نهایی گردید.
ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ایی گفته است که این توافقنامه از جانب افغانستان توسط حضرت عمر زاخیلوال مشاور اقتصادی رئیس جمهور و از سوی اتحادیه اروپا توسط خانم پاولا پمپالونی مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا نشانی شد.
در مراسم که بدین مناسبت در ارگ دایر گردید، رئیس جمهور غنی طی سخنانی گفت که نهایی شدن این توافقنامه فصل جدیدی از همکاری میان افغانستان و اتحادیه اروپا می باشد.
رئیس جمهور از برنامه حکومت افغانستان که هدف آن ایجاد زمینه کار برای مردم افغانستان می باشد یاد آوری نموده، اظهار امیداوری کرد که شراکت برای رسیدن به هدف متذکره ممد واقع شود.
محمد اشرف غنی به سفرای کشور های اتحادیه اروپا که در این محفل حضور داشتند، گفت که بالای یک چارچوب بودجوی کار می کنیم که پلان بودجوی افغانستان را در هر چهار سال تعیین کند. او گفت که یکی از مشکلات ما نبود ظرفیت کاری برای مصرف موثر بودجه می باشد که باتطبیق این پلان، مشکل مذکور رفع خواهد شد.
وی گفت که می خواهیم برای هر افغان فرصت های مساویانه اقتصادی را فراهم بسازیم اما تمرکز بیشتر ما روی زنان، جوانان و طبقه فقیر خواهد بود، زیرا جنگ های متمادی این سه طبقه را آسیب پذیرتر ساخته است.
رئیس جمهور غنی گفت که با وجود مشکلات، به آینده امیدوار هستیم و کار ما فایق آمدن به آموزن ها است.
در مقابل فدریکی موگیرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور روابط خارجی و معاون کمیسیون اروپا نیز صحبت کرده، گفت که افغانستان در ۱۳ سال گذشته دستآورد های زیادی را شاهد بوده است، اما چالش های زیاد در برابر این کشور هنوز باقی است.
وی گفت که اتحادیه اروپا همیشه در کنار مردم افغانستان بوده است و با نهایی شدن توافقنامه همکاری در شراکت و انکشاف روابط ما بیشتر از پیش تقویت شده است.
این توافقنامه چارچوب رسمی و ساختاری است که همکاری میان افغانستان و اتحادیه اروپا را مدیریت می کند و تعهد ده ساله اتحادیه اروپا می باشد که حکومت افغانستان را در تطبیق برنامه ”خودکفایی” کمک می نماید.
توافقنامه متذکره برای تصویب نهایی به پارلمان اتحادیه اروپا فرستاده خواهد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.