کد خبر : 1708
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ سرطان ۱۳۹۴ - ۷:۱۸

محمد محقق: تبعیض و دوگانه بینی باعث حادثه جلریز شد/حکومت پاسخگو باشد!

محمد محقق: تبعیض و دوگانه بینی باعث حادثه جلریز شد/حکومت پاسخگو باشد!

محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی سه روز پس از وقوع حادثه جلریز، با انتشار اعلامیه یی، تعبعیض و دوگانه بینی در دستگاه حکومت را دلیلی بر وقوع فاجعه جلریز بیان کرد. وی در این اعلامیه اش با اشاره به حملات گسترده جنگجویان طالب به ولسوالی جلریز و کشتار بیش از ۲۰

محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی سه روز پس از وقوع حادثه جلریز، با انتشار اعلامیه یی، تعبعیض و دوگانه بینی در دستگاه حکومت را دلیلی بر وقوع فاجعه جلریز بیان کرد.
وی در این اعلامیه اش با اشاره به حملات گسترده جنگجویان طالب به ولسوالی جلریز و کشتار بیش از ۲۰ سرباز ارتش و پولیس محلی، بیان کرد که علی رغم تمام تلاش ها و درخواست های کمک، هیچ نیروی کمکی به این سربازان ارسال نشد که این خود بیانگر وجود تبعیض و دوگانه بینی در نزد سران حکومت است.
در اعلامیه محقق آمده است که وقوع حادثه جلریز حاشیه هایی دارد که سوال برانگیز است.
وی گفته است:”من برای این عزیزانی که در سی کیلومتری پایتخت کشور که سی ساعت در محاصره جنگیدند و هر قدر از حکومتی که برای ثبات آن جان نثاری میکردند، کمک مطالبه کردند و در جواب وعده دروغ و یا جواب رد دریافت کردند؛ از صمیم قلبم سوگوارم و این فاجعه را به ملت افغانستان خصوصاً بامیانی ها، غوریها و بهسودی های عزیز تسلیت عرض مینمایم و به ارواح همه شهدای عزیز وطن از جلریز تا بدخشان و قندوز ازنورستان تاهلمند وسراسر سر زمین قلب آسیا اتحاف دعا مینمایم.”
معاون دوم ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی در بخش دیگری از اعلامیه اش بیان کرده است: “اما دردی که احساس میکنم از قضیه دیگر است. از ناحیه تبعیض و دو گانه بینی و از ناحیه سؤالات بی پاسخی است که درباره این حادثه است.”
محمد محقق در این اعلامیه اش وقوع فاجعه و حملات طالبان بر جلریز و کشتار سربازان ارتش و پولیس محلی را مانند قتل عام مردم توسط طالبان در مزارشریف، بامیان و یکاولنگ در دوران حاکمیت این گروه دانست.
او در اعلامیه اش پرسش هایی را مطرح کرده که می گویند سران حکومت و مسوولین باید به آنها پاسخگو باشند.
بخشی از اعلامیه محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه:

– چرا جنگ تنها بالای هفت پوسته ای که در آن بچه های بامیان و بهسود مستقر بودند آغاز و انجام شد و دو سه پوسته دیگران از صحنه کنار رفتند؟
– چرا درظرف سی ساعت جنگ ومحاصره علی رغم همه تلاشهای که انجام شد هیج کمکی به آنها صورت نگرفت درحالیکه لوای نظم عامه در چند کیلو متری صحنه جنگ مستقربودند؟
– چرا تمامی ۲۲ شهید همه بچه های هزاره هستند؟
– به چه علت بعد از سقوط آخرین پوسته های بچه های هزاره دیگر جنگی نشد و همه ای منطقه غرق در سرور شادمانی و سرود خانی شد و گرگ و میش یگجا رقصیدند؟
– به چه جهت بچه های که بعد از سی ساعت جنگ وتحمل گرسنگی خودرا به مرکز لوای نظم عامه رسانیدند در عوض تقدیر ، خلع سلاح وتوهین تحقیر شدند آیا این هارا از اسیر جنگی پنداشتند؟

محمد محقق در اعلامیه اش گفته است که اینها همه سؤالاتیست که باید در یک پروسه تحقیق جامع و عادلانه بررسی و برای آن جواب قناعت بخش برای مردم ارائه گردد در غیر آن این حادثه میتواند تخم بی اعتمادی ملی را کاشته و شیرازه وحدت ملی کشور را متزلزل نماید.
معاون دوم ریاست اجراییه کشور در حالی سران حکومت را متهم به تبعیض و دو گانه گی در پیوند به قضیه جلریز می نماید که روز گذشته سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز با نشر اعلامیه یی مسوولین را متهم به بی مسوولیتی و کم کاری نمود. وی در اعلامیه اش گفته است که حکومت این قضیه را به صورت جدی پی گیری می کند.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اما در اعلامیه اش به کم کاری و بی مسوولیتی مسوولین اشاره کرده و گفت: “اما این تلاش ها مؤثر واقع نشد. چون نوعی بی مسئولیتی، کم کاری، تأخیر و ناهماهنگی را عملا شاهد بودیم و هستیم. سرانجام آنچه که نباید اتفاق می افتاد، رخ داد و تعداد زیادی از پاکباز ترین فرزندان ما جان های شریف شان از دست دادند و غم انگیز ترین فاجعه برای ما و خانواده های داغدار شان رقم خورد.”
ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک از سه روز بدین سو مورد تهاجم صدها تن از جنگجویان طالب قرار گرفته است. بر طبق گزارش های رسیده از این ولسوالی، جنگجویان طالب تاکنون ۱۴ پوسته امنیتی را در تصرف خود در آورده و به سوی مرکز ولسوالی در حال پیشروی هستند. نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی جلریز نیز می گویند که تاکنون علی رغم درخواست کمک، هیچ گونه نیروهای پشتیبانی و کمکی برایشان فرستاده نشده است.
در نتیجه این تهاجم طالبان بر ولسوالی جلریز تاکنون ۲۷ تن از سربازان پولیس محلی کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند. همچنان مقامات محلی در میدان وردک کشته شدن ۲ غیرنظامی را نیز تایید می کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.