کد خبر : 1745
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۴ - ۴:۰۰

ابرهای تیره "بخش ۵"

ابرهای تیره "بخش ۵"

داود رهجو سرانجام جنرال ملک شبرغان را ترک میکند و بسوی فاریاب محلیکه برادرش رسول پهلوان زمانی پادشاه بی تاج و تخت این ولایت بود فرار میکند. پس از مدت کوتاهی هواداران جنرال دوستم نیز در آنجا بر علیه جنرال ملک قیام میکنند و جنرال ملک پس از ازبین بردن تمام جنگ افزار های سنگین

داود رهجو

سرانجام جنرال ملک شبرغان را ترک میکند و بسوی فاریاب محلیکه برادرش رسول پهلوان زمانی پادشاه بی تاج و تخت این ولایت بود فرار میکند. پس از مدت کوتاهی هواداران جنرال دوستم نیز در آنجا بر علیه جنرال ملک قیام میکنند و جنرال ملک پس از ازبین بردن تمام جنگ افزار های سنگین مانند اسکات، لونا و ذخایر مهمات جنگ افزار ها به کشور ترکمنستان فرار میکند و نیروهای جنرال دوستم کنترول این شهر را نیز بدست میگیرند.
جبهه جنگ باز هم در همان مناطق اولی خود برمی گردد و بالا مرغاب ولایت بادغیس خط مقدم جبهه با طالبان تعیین گردید.
جنرال دوستم حالا دلچسپی بیشترش به شهر مزار شریف است و دوست دارد تا دامنه اختیارات اش مانند سابق تمامی ولایات شمالی کشور باشد. اما این شهر حالا شهری نیست که او قبلن در آن حکومت میکرد. در این شهر حالا احزاب جهادی مانند حزب جمعیت، وحدت مزاری و اکبری، حرکت و شماری اندکی از نیروهای دیگری تنظیمی حضور دارند و هیچ یک از این احزاب دوست ندارند تا دوباره شهر مزار شریف بدست جنرال دوستم بی افتد و اداره این مرکز بزرگ شمال را بدست گیرد.
روابط جنرال دوستم با استاد محقق که حالا حاکم شهر مزار شریف است به منظور اداره این شهر تیره میشود و جنرال دوستم شهر مزار شریف را به محاصره میکشاند.
حالا بار دیگر این شهر مورد تحدید جدی نظامی قرار گرفته است. مردم احساس میکنند این تحدید خطرناکتر از طالبان خواهد بود چون در این جنگ هیچ چیز در امن نخواهد بود. شهروندان نه توانایی محافظت از خانه و دارای های خود را خواهند داشت و نه توانایی محافظت از ناموس را. چون میدانند طرف های درگیر هر دو به این دو چیز علاقمند اند و تلاش هم میکنند با بدست آورند اندک ترین فرصت این هردو را بزور تفنگ از مردم برربایند.
چنانچه در درگیری های گذشته زمانیکه نیروهای نظامی جنبش با نیروهای جمعیت در شهر مزار شریف درگیر شده بودند مردم مزار شریف تجربه کردند که نظامیان طرفدار جنبش چگونه مالها و دارای های آنها را به یغما برد و این نیروها چگونه به ناموس آنها تجاوز کرد و وحشت آفرید. همین ترس سبب شده که مردم بازهم شهر و دیار خود را نا امن احساس کنند.
سرانجام اینبار مردم خواستند که یک حرکت مدنی را راه بی اندازند. در یکی از همین روزها شمار زیاد از مردم به صورت خودجوش در صحن روضه شریف جمع شدند و پس از سخنرانی های خودجوش خواستند که به همه ی نظامیان درگیر در ولایت بلخ بفهمانند که مردم از این همه اختلاف نظرها و درگیری های تنظیمی خسته شده اند. آنها تصمیم گرفتند که در تمام قرارگاه های نظامی در داخل شهر بروند و قرارگاه های نظامی را که تنظیم ها به منظور دفاع از قلمرو تحت کنترول خود در داخل شهر ایجاد کرده بودند را بردارند و شهر مزار شریف را غیر نظامی اعلام کنند.

ادامه دارد…

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.