کد خبر : 1760
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۵

علیه کاهش مجازات عاملان قتل فرخنده در کابل تظاهرات برگزار شد

علیه کاهش مجازات عاملان قتل فرخنده در کابل تظاهرات برگزار شد

پس از آنکه دادگاه استیناف شهر کابل، مجازات اعدام عاملان قتل فرخنده را به ۲۰ سال حبس کاهش داد، صدها تن از باشندگان شهر کابل علیه این فیصله دادگاه استیناف دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات امروز دوشنبه از پیش زیارت شاه دو شمشیره آغاز گردیده و معترضان با سر دادن شعارهایی تظاهرات شان را

پس از آنکه دادگاه استیناف شهر کابل، مجازات اعدام عاملان قتل فرخنده را به ۲۰ سال حبس کاهش داد، صدها تن از باشندگان شهر کابل علیه این فیصله دادگاه استیناف دست به تظاهرات زدند.
این تظاهرات امروز دوشنبه از پیش زیارت شاه دو شمشیره آغاز گردیده و معترضان با سر دادن شعارهایی تظاهرات شان را تا پل باغ عمومی کابل ادامه دادند.
این تظاهرات کنندگان از دولت افغانستان خواهان تامین عدالت در زمینه قضیه قتل فرخنده گردیده و می گویند که دولت باید توجه بیشتری به حقوق بشری و انسانی زنان در افغانستان داشته باشد.
تظاهرات امروز از سوی حزب همبستگی ملی افغانستان برگزار گردیده بود.
فرخنده ملکزاده به تاریخ ۲۷ ماه حوت سال گذشته هجری خورشیدی، در مقابل زیارت شاه دو شمشیره کابل توسط مردان خشمگین به جرم آتش زدن قرآن کریم مورد لت و کوب قرار گرفته و به قتل رسید. این مردان خشمگین پس از به قتل رساندن فرخنده، جسد وی را در داخل دریای کابل انداخته و آن را به آتش کشیدند.
پس از این واقعه که واکنش های شدیدی را در کابل و در سطح جهان دربر داشت، دولت افغانستان کمیسیون ویژه یی را جهت بررسی چگونگی قتل و عوامل آن تعیین کرد. همچنان پولیس کابل ۲۹ تن از عاملان قتل و سربازان پولیسی که گفته می شود در جلوگیری از قتل غفلت وظیفوی کرده بودند را بازداشت کرد.
دادگاه ابتدایی کابل از جمله تمامی این ۲۹ تن، ۴ تن را متهم به قتل فرخنده کرده و برای آنها حکم اعدام را صادر کرد اما دادگاه استیناف کابل چند روز پیش حکم اعدام این افراد را لغو و برای آنها ۲۰ سال حبس را تعیین نمود که این فیصله دادگاه استیناف کابل واکنش شدید مدافعان حقوق زن در کابل را در قبال داشت.
در همین حال رئیس جمهور غنی نیز روز گذشته در دیدار با شماری از فعالان حقوق زن گفته است که فیصله دادگاه ها در مورد فرخنده تکمیل نیست. در اعلامیه‌ای که از سوی ریاست جمهوری به نشر رسیده آمده است: “قضیه قتل فرخنده در محکمه استیناف تکمیل نشده است و از صد صفحه که نوشتن آن در ارتباط این قضیه ضرور است، تا اکنون ۷۰ صفحه نوشته شده است.”
رئیس جمهور از جامعه مدنی خواست که در کار تحقیق قضیه فرخنده حوصله داشته باشد تا عدالت به دادگاه صحرایی تبدیل نگردد و تفکیک میان عدالت طالبانی و حکم قانون اساسی به وجود آید.
تظاهرات کنندگان اما می گویند که فیصله دادگاه استیناف در مورد تقلیل مجازات عاملان قتل فرخنده یک معامله بوده و تصمیمی زن ستیزانه است.
سیلی غفار سخنگوی حزب همبستگی ملی در این تظاهرات گفت که دادگاه استیناف در پیش چشم ارگ نشینان، عاملان اصلی قتل که باید اعدام می شدند، را از اعدام نجات و به ۲۰ سال حبس محکوم کرد که این حکم ناعادلانه است.
غفار گفت که نگرانی اصلی این است که عاملان اصلی قتل فرخنده به دلیل حمایت‌ها و واسطه‌هایی که دارند رها خواهند شد ولی متهمان درجه دوم که حمایت کسی را ندارند، مجازات خواهند شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.