کد خبر : 1795
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۴ - ۷:۱۵

ابرهای تیره "بخش ۸"

ابرهای تیره "بخش ۸"

داود رهجو محاصره مزار شریف توسط طالبان حکمتیار در زمان کوتاهی که در ولسوالی بلخ اقامت گاه خود را برگزیده بود با سران رهبران جهادی و فرماندهانی که برعلیه طالبان میجنگیدند دیدار هایی داشت. وی تلاش کرد تا مخالفت های دوران جنگ های کابل با دولت استاد ربانی را کنار بزند و با حکومت وی

داود رهجو

محاصره مزار شریف توسط طالبان

حکمتیار در زمان کوتاهی که در ولسوالی بلخ اقامت گاه خود را برگزیده بود با سران رهبران جهادی و فرماندهانی که برعلیه طالبان میجنگیدند دیدار هایی داشت. وی تلاش کرد تا مخالفت های دوران جنگ های کابل با دولت استاد ربانی را کنار بزند و با حکومت وی یکجا کار کند.
جمعه خان همدرد یکتن از فرماندهان حزب اسلامی در شمال از حکمتیار حمایت نظامی میکرد و به تلاش وی حکمتیار جرآت کرد تا در شمال قدم بگذارد.
حکمتیار همه روزه با اقشار مختلف مردم که هوادارش بود دیدار میکرد و تلاش داشت که برای مردم نشان بدهد که وی جنگ جو نیست و میتواند برای مقابله با طالبان نیز نقش ایفا کند.
اما حضور حکمتیار در شمال بخصوص در ولسوالی بلخ زیاد نبود. زیرا سنگرها در فاریاب شکننده بود و هر لحظه امکان داشت که ولسوالی بلخ توسط هواداران طالبان سقوط کند. به همین دلیل حکمتیار بزودی این ولسوالی را ترک گفت و از دید ها پنهان شد.
ماه جوزای ۱۳۷۷ است و درگیری ها در فاریاب شدت میگیرد و نیروهای اعتلاف ضد طالبان نتوانستند مانع پیشروی طالبان شوند. ولسوالی های فاریاب یکی پی دیگری در حملات طالبان سقوط میکنند و جنرال دوستم نیز نتوانست بیشتر از این در برابر حملات طالبان در فاریاب مقاومت کند.
جنرال دوستم در اطراف ولایت جوزجان کمربند امنیتی ساخت و این کمربند نیز نتوانست مقاومت بیشتری در برابر حملات طالبان داشته باشد.
سپس او شهر شبرغان را ترک کرد و به خارج از کشور پناه برد.
شبرغان سقوط کرد و شهر مزار شریف به محاصره طالبان درآمد.
شهر مزار شریف همچنان در حالت محاصره قرار دارد. طالبان با حمایت فرماندهان محلی بنام های غلام حضرت گرگری (سابق یکی از قوماندانان فرقه ۵۱۱ مربوط فرمانده مقتدر شمال بنام رسول پهلوان مربوط جنبش ملی) شموک قومندان و شماری از فرماندهان دیگر توانسته بودند که خود را به دروازه های دخولی شهر مزار شریف برسانند.
مردم در مزار شریف باوجود آنکه خوب میدانستند که نیروهای مخالف طالبان بیشتر توان مقاومت را ندارند اما بازهم چشم امید بسته بودند. امید به معجره، امید به نیروهای کمکی که ممکن فرماندهان جهادی بتوانند تعدادی را بسیج کنند و از شهر مزار شریف دفاع نمایند.

و حالا مزار شریف:

جنگ به شدت جریان دارد بیشتر کمربندهای دخولی شهر مزار شریف از سوی نظامیان حزب وحدت جناح مزاری به رهبری استاد محمد محقیق کنترول میشد . ولسوالی دهدادی و کودبرق مزارشریف و قعله جنگی توسط یکی از فرماندهان حزب جنبش بنام شیرعرب اداره میشد  و طالبان از ولسوالی بلخ هم به سوی کود برق هجوم برده بودند و هم بسوی قلعه تخته پل در هشت کیلومتری مزارشریف. روزانه دها فیر مرمی سلاح های سبک و سنگین به سوی شهر پرتاب می شدند و دها تن در اثر اصابت این مرمی ها جان هایشان را ازدست میدادند.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.