کد خبر : 1831
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۴ - ۹:۳۷

ابرهای تیره "بخش ۱۱"

ابرهای تیره "بخش ۱۱"

داود رهجو نویسندگان جنگ ایران نیز یکی از شبکه های تبلیغاتی تصویری خود را در شهر مزار شریف فعال کرده بود و خبرنگاری داشت بنام محمود صارمی. این خبرنگار روزانه از جبهات داغ جنگ گزارش تهیه میکرد و برای شبکه های ایرانی می فرستاد و گاهگاهی در بعضی حالات باهم یکجا در گزارشهای خبری کارمیکردیم.

داود رهجو

نویسندگان جنگ

ایران نیز یکی از شبکه های تبلیغاتی تصویری خود را در شهر مزار شریف فعال کرده بود و خبرنگاری داشت بنام محمود صارمی. این خبرنگار روزانه از جبهات داغ جنگ گزارش تهیه میکرد و برای شبکه های ایرانی می فرستاد و گاهگاهی در بعضی حالات باهم یکجا در گزارشهای خبری کارمیکردیم.
نشریات چاپی هم کم و بیش در آن زمان فعالیت داشتند که میتوانند از نشریه (سلام و شوخک) نام برد. مسوولیت هفته نامه سلام را برهان ابدالی به عهده داشت و طنزهای نشریه شوخک را عزیز مختار مشهور به ماما شوخک می نوشت.
شاعران و نویسندگان نیز تلاش میکردند تا مسوولین و رهبران تنظیم های درگیر را نیز با اشعار و مقالات خود متوجه سازند.
در آنزمان شعرهای داکتر سمیع حامد که بیشتر درد همان زمان را به تصویر می کشید دست به دست میشد و هرکس تلاش میکرد تا اشعار وی را به دیگری انتقال دهد.
گفته میشود که آقای حامد به دلیل سرودن اشعار بی پرده اش نیز از سوی وزیر داخله وقت در شهر مزار شریف مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
تنها کشور خارجی که در شهر مزار شریف در آن زمان دیپلومات داشت کشور ایران بود. مسوولیت کنسولگری ایران در مزار شریف را در آن زمان ناصر ريگی به عهده داشت. شخصیکه گفته میشود تا آخرین لحظات جنگ هم نخواست کنسولگری را ترک کند.
در آن زمان گفته میشد که این قنسولگری هشت دیپلومات و یک خبرنگار دارد.
و حالا میدان نبرد:
نیروهای تازه نفس بامیان در کمربندهای عبوری و در داخل شهر در مکان های که مالکان شان از ترس فرار کردن جابجا شده است.
درگیری به شدت ادامه دارد. هواپیما های طالبان در هر روز یکبار مواضع نظامیان در مزارشریف را هدف قرار میدهد و همچنان گلوله های سنگین جنگ افزار های طالبان از زمین نیز در هر گوشه شهر مزار شریف اصابت میکند.
جنایت در شهر مزار شریف جز زندگی مردم شده بود و گارنیزیون (تنظیم کننده نظم شهری ) در هر هفته یک یا دو نفر را در چوک غربی روضه شریف به دار میزد. اما این دار زدن ها نه تنها جای را برای آوردن نظم در شهر نمیگرفت بلکه روند وحشت و جنایت همه روزه بیداد میکرد.
ده ها خانواده روزانه قربانی جنگ میشدند و دها تن دیگر قربانی جنایت تفنگ داران داخل شهر.
مردم در شهر مزار شریف ناخود آگاه برای پذیرایی مهمانان ناخوانده شان آمادگی میگرفتند.
برهان الدین ربانی اکنون در شهر مزار شریف نیست. او به تاریخ ۱۴ اسد همراه با اطرافیان خود مزار شریف را ترک کرد و کاروان وسایل و تجهیزات ریاست دولت نیز بسته شد و از شهر مزار شریف بیرون کشیده شد.
ادامه دارد …

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.