کد خبر : 1853
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۴ - ۷:۰۴

ابرهای تیره "بخش ۱۲"

ابرهای تیره "بخش ۱۲"

داود رهجو سقوط مزار شریف بدست طالبان پس از خروج برهان الدین ربانی از شهر مزار، محمد محقق وزیر داخله وقت نیز همراه با فرماندهان جمعیت مزار شریف را ترک کردند و حالا مزار شریف ماند به دست فرماندهان کوچک نیروهای بامیان و شماری از نیروهای شیر عرب مربوط جنبش ملی. دزدی ها و سرقت

داود رهجو

سقوط مزار شریف بدست طالبان

پس از خروج برهان الدین ربانی از شهر مزار، محمد محقق وزیر داخله وقت نیز همراه با فرماندهان جمعیت مزار شریف را ترک کردند و حالا مزار شریف ماند به دست فرماندهان کوچک نیروهای بامیان و شماری از نیروهای شیر عرب مربوط جنبش ملی.
دزدی ها و سرقت های مسلحانه به حدی زیاد شد که سرانجام شیرعرب یکی از فرماندهان دوستم جبهه مقاومت در برابر طالبان را ترک کرد و طالبان از سمت کود برق و ولسوالی دهدادی داخل شهر مزار شریف شدند.
جنگ رو در رو در داخل شهر آغاز شد. در آن هنگام من همراه با محمد گل زلمی مدیر اداری و توریالی رزاقیار رییس اطلاعات و فرهنگ آخرین کارمندانی بودیم که در تلویزیون برنامه اجرا میکردیم. تلویزیون بلخ در مقابل فرماندهی امنیه ولایت بلخ قرار داشت و طالبان جنگ را در این مسیر آغاز کردند. ما نیز از دفتر کاری مان فرار کردیم و هرکدام توانستیم یکدیگر را تاجایی امن و محل زندگی مان برسانیم.
در مسیر روضه شریف و چهاراهی صدیقیار افراد شیر عرب با طالبان درگیر بودند و افرادیکه از شهر فرار کرده به همین مسیر خود را به منازل مسکونی میرساندند، از سوی این افراد بازرسی بدنی میشدند. پول، ساعت و وسایل گرانباهایشان را میگرفتند و سپس اجازه فرار را میدادند.
من و محمد گل خان زمانیکه نزدیک این افراد شدیم چون آنها شناختی نسبت به محمد گل خان داشت ما را اجازه دادند که از چهار راه بگذریم.
آنسو در کمربند تخته پل حدود ۵۰۰ تن از نیروهای حزب وحدت جابجا بودند و زمانیکه شهر مزار شریف سقوط کرد همه ی آن نیروها بدست طالبان کشته و یا هم اسیر شدند.
مزار شریف سقوط کرد و طالبان حالا کنترول شهر را در دست داشتند. تلاشی های خانه به خانه آغاز شد و هر یک از فرماندهان طالب جاسوسانی را در کنار خود داشتند که باشندگان این شهر بودند و یا شهر مزار شریف را خوب بلد بودند. این جاسوسان در کوچه ها و پس کوچه ها منازل را برای فرماندهان طالب به معرفی می گرفتند.
من پس از اینکه سراسیمه خود را در منزل مسکونی خود رسانده بودم محل زندگی خود را امن نمیدیدم خواستم خود را در جای پنهان کنم و یگانه محل که برایم مناسب معلوم شد دوکان کوچک پدرم بود که در گوشه ی از منزل مسکونی ساخته بود. این دوکان از داخل حویلی نیز راه داشت و رفتم تا درآنجا پنهان شوم.
از داخل دوکان به درستی میتوانستم وضعیت کوچه را تماشا کنم. نخستین بار طالبی را دیدم که قد بلند و لنگی سفید و عینک دودی سیاه به چشم داشت. درکنارش پسری را دیدم که از همان محله خودمان بود و او خانه ها را برای این فرمانده طالب به معرفی میگرفت.

نخست این طالب رهگزری را ایستاد کرد که با خود بسته ی از پیاز و کچالو را حمل میکرد. این رهگزر از قوم هزاره بود. پس از تهدید و ضرب و شتم، دستان این فرد را به پشت سرش بستند و وی را به روی سینه خواباندند. سپس دو نفر، یکی از آنها بر پشت و دیگری بر دو پای این رهگذر ایستادند. بعد موتر داتسن تویتا را از بالای سر این شخص عبور دادند. مرد دست و پا میزد اما لحظه ی بعد این همه دست و پا زدن خاتمه یافت و طالبان با نشخندی گفتند که (مردار وشو کافره) این مرد ظاهراً با بسته ی از کچالو و پیاز تلاش داشت تا خانواده خود را از گرسنگی نجات دهد اما این تلاش به نقطه آخر رسید و خانواده اش هرگز نتوانستند این بسته های غذا را دریافت کنند.

بعداً دروازه مقابل منزل ما را تک تک زدند. این منزل مربوط به یکی از بازرگانان کوچک محلی بود که بیشتر کار رخت و لباس را میکرد. در این منزل دو مرد، زنان و کودکان زندگی میکردند. از جمله این دو مرد یکی هم تکلیف روانی داشت. دروازه باز شد و مردیکه تکلیف روانی داشت از منزل بیرون شد. طالبان لحظه ی با او صحبت کردند او در ظاهر فهمیده نمیشد که روانی است اما توانایی کار بیرون و داد و ستد را نداشت و به همین منظور او همیشه در خانه میبود و هرگز با کسی درگیر نبود. مرد آرام و بی ضرر بود. طالبان پس از لحظه ی او را با خود در گوشه و کنار کوچه مان به قدم زدن واداشت و با او صحبت کرد و برایش اجازه داد تا به خانه اش برگردد اما زمانیکه در نزدیک دروازه منزلش شد. همان مرد قد بلند و عینک دودی با تفنگچه کمری به چشمش شلیک کرد و او را با کام مرگ فرستاد .

ادامه دارد…

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.