کد خبر : 1954
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱ اسد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷

مجلس نمایندگان در سال پنجم کاری اش به رخصتی تابستانی رفت

مجلس نمایندگان در سال پنجم کاری اش به رخصتی تابستانی رفت

مجلس نمایندگان کشور در پنجمین سال کاری اش در حالی به رخصتی تابستانی رفت که براساس قانون اساسی کشور، دوره کاری این مجلس یک ماه قبل به پایان رسیده بود. اعضای مجلس نمایندگان دیروز چهارشنبه آغاز رخصتی های تابستانی این مجلس را در سال پنجم کاری اش اعلان کرد. روز گذشته جلسه عمومی این مجلس

مجلس نمایندگان کشور در پنجمین سال کاری اش در حالی به رخصتی تابستانی رفت که براساس قانون اساسی کشور، دوره کاری این مجلس یک ماه قبل به پایان رسیده بود.
اعضای مجلس نمایندگان دیروز چهارشنبه آغاز رخصتی های تابستانی این مجلس را در سال پنجم کاری اش اعلان کرد. روز گذشته جلسه عمومی این مجلس نیز برگزار نشد.
اعضای مجلس نمایندگان در حالی به این رخصتی ها می رود که هنوز وزیر دفاع کابینه حکومت وحدت ملی انتخاب نشده است. همچنان براساس قانون اساسی کشور دوره کاری این مجلس به تاریخ اول سرطان به پایان رسیده است.
براساس قانون اساسی باید انتخابات در ماه جوزا برگزار می‌شد و نمایندگان جدید در اول سرطان به کار آغاز می‌کردند اما انتخابات برگزار نشد و پارلمان در نتیجه فرمان رییس جمهور غنی و نظر توافقی دادگاه عالی به کارش ادامه داد.
بسیاری حقوق‌دانان و حتا مجلس سنا به این باور است که ادامه کار پارلمان پس از این قانونیت ندارد. فضل هادی مسلمیار رییس مجلس سنا اخیرا گفته است که فیصله‌های مجلس نمایندگان پس از این مدار اعتبار نیست. ولی استدلال نمایندگان این است که تا برگزاری انتخابات، نمایندگان کنونی می‌توانند از مردم نمایندگی کنند.
نذیر احمد احمدزی معاون دوم مجلس نمایندگان در این مورد گفت: “ولسی جرگه به کارش ادامه می‌دهد. قانون اساسی موجود است. این نظر شخصی مسلمیار است و ایشان اول باید در مورد قانونیت خود بدانند بعد در مورد ولسی جرگه اظهار نظر کنند.”
حکومت هنوز زمان برگزاری انتخابات پارلمانی را مشخص نکرده است. اما تاکید شده که انتخابات در سال جاری برگزار نخواهد شد. به این ترتیب پارلمان کنونی تا انتخاباتی که احتمالا سال آینده برگزار خواهد شد به کارش ادامه می‌دهد.
از سوی دیگر در نبود وزیر در وزارت دفاع ملی، شماری از نمایندگان گفتند که باید حکومت وزیر دفاع را معرفی می‌کرد تا افغانستان در بهار و تابستاه که فصل جنگ است، بدون وزیر دفاع نمی‌بود.
نذیر احمد احمدزی معاون دوم مجلس نمایندگان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که اگر حکومت نامزد وزارت دفاع را معرفی کند، نمایندگان حاضرند تا رخصتی تابستانی را به تعویق بیندازند.
او افزود: “ما حاضر هستیم حتی می‌توانیم رخصتی را به تعویق بیندازیم تا ملت برداشت نکند که وکلا بخاطر رخصتی این مسایل مهم را نادیده گرفته‌اند. ما به صورت جدی از حکومت می‌خواهیم که هرچه زودتر مقام‌های یاد شده را معرفی کند.”
یک ماه قبل سران حکومت وحدت ملی پس از تفاهم با یکدیگر، معصوم ستانکزی را به عنوان نامزد وزارت دفاع معرفی کرد ولی او نتوانست رای اعتماد پارلمان را برای این پُست به دست آورد.
در حال حاضر ستانکزی سرپرست وزارت دفاع است ولی نمایندگان مجلس می گویند که کشور در بدترین شرایط جنگی قرار دارد و باید به جای سرپرست وزیر دفاع داشته باشد.
از سوی دیگر یک عضو شورای عالی دادگاه عالی و دادستان کل کشور نیز باید از پارلمان رای اعتماد می‌گرفتند اما این مقام‌ها هنوز به پارلمان معرفی نشده‌اند.
قرار است نمایندگان تا یک و نیم ماه دیگر در رخصتی به سر ببرند. حبیبه دانش نماینده ولایت تخار می‌گوید در وضعیت خطرناکی قرار دارد و باید وزیر دفاع معرفی و رای اعتماد می‌گرفت.
او گفت: “وزارت دفاع وزیر ندارد. این در حالیست که یک سرپرست صلاحیت‌های زیادی ندارد. در امر مصارف صلاحیت ندارد و قلمش قید است. وضعیت شکننده‌ای که افغانستان دارد ایجاب می‌کرد که کشور وزیر دفاع می‌داشت.”

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.