کد خبر : 1994
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اسد ۱۳۹۴ - ۷:۴۳

ابرهای تیره "بخش ۱۶"

ابرهای تیره "بخش ۱۶"

داود رهجو نکته : آنچه را که مطالعه مینماید نقل قول مستقیم سایت خبری ایرانی بنام تابناک در مورد قتل دیپلومات های ایرانی است . پشت پرده اقدام ننگين طالبان تاكنون بسيار درباره جزييات شكل گيري اين رويداد و آنچه در كنسولگري ايران در مزارشريف اتفاق افتاده، روايت شده كمتر درباره علل پشت پرده اين

داود رهجو

نکته : آنچه را که مطالعه مینماید نقل قول مستقیم سایت خبری ایرانی بنام تابناک در مورد قتل دیپلومات های ایرانی است .

پشت پرده اقدام ننگين طالبان

تاكنون بسيار درباره جزييات شكل گيري اين رويداد و آنچه در كنسولگري ايران در مزارشريف اتفاق افتاده، روايت شده كمتر درباره علل پشت پرده اين جنايت و اينكه چرا طالبان به محض ورود به اين شهر اين اقدام را انجام دادند، سخني به ميان آمده است
يك كارشناس امور سياسي افغانستان كه به مسائل دوران حاكميت طالبان آگاهي كامل دارد در گفت و گويي اختصاصي با خبرنگار ايرنا به بيان واقعه پشت پرده اين جنايت پرداخت و از نيت اصلي طالبان پرده برداشت.
‘ وحيد مژده’ در پاسخ به نخستين پرسش خبرنگار ايرنا دفتر كابل اينگونه پاسخ داد: ‘برخي جريان ها داخل طالبان نميخواستند اين افراد به غير از اين كشور دريچه ديگري براي ارتباط با كشورهاي همسايه و خارجي داشته باشند’.
وي افزود: ‘از سوي ديگر تعدادي از همين جريان هاي داخل طالبان كه يكسر آن به بعضي حلقه ها در پاكستان وصل بود ميخواستند با شهادت ديپلماتهاي ايراني جنگ ايجاد كنند’.
مژده ماجرا را اينگونه بيشتر توضيح داد: شهادت ديپلماتها و خبرنگار ايراني،به زعم طالبان افكندن دامي براي ايران و كشاندن اين كشور در جنگي ناخواسته بود كه اگر رخ مي داد بايد سالها در آن مصروف ميماند.
اين آگاه امور سياسي افغان تاكيد كرد: بعضي از حلقه هاي خاص درون طالبان متصل به بعضي ها در پاكستان از يكسو مي خواستند رابطه بازرگاني با افغانستان داشته باشند كه كشورهاي همسايه در آن شريك نباشند و ازسويي ديگر براي محدود كردن طالبان و جلوگيري از ارتباط مستقيم با كشورهاي همسايه، چنين طرحي را ريختند.
اين كارشناس افغان اظهارداشت: ‘من به ياد دارم زماني كه طالبان براي دومين بار به مزارشريف حمله كردند و اين شهر را به تصرف درآوردند، خبر كشته شدن ديپلماتهاي ايراني به وزارت خارجه دولت طالبان رسيد كه اين كار، نوعي حيرت را در ميان مسئولان وزارت خارجه زمان طالبان برانگيخت’.
مژده ادامه داد: در آن وقت با تعدادي از مسئولان طالبان در مورد كشته شدن ديپلماتهاي ايراني گفت وگو كردم، آنان خواهان پيگيري اين مسئله بودند كه بايد مشخص شود چه كساني در پشت اين رويداد (شهادت ديپلماتهاي ايراني) قرار دارند.
اين كارشناس افغان اضافه كرد: ‘بعد از مدتي روشن شد يكي از فرماندهان طالبان به نام ملادوست محمد با افرادش كه در ميان آنان تعدادي از افراد پاكستاني نيز وجود داشتند، دست به كشتار اين ديپلماتها زده بودند.

اقدام هدفمند طالبان براي شهادت ايرانيان

مژده خاطر نشان كرد: ‘وكيل احمد متوكل'( وزير خارجه سابق دوران طالبان) نيز در آن زمان گفت ‘كساني كه دست به اين عمل زدند در صف ما بودند، اما از ما نبودند’.
اين كارشناس تصريح كرد: متوكل اين حرف را با دقت تمام و حساب شده به زبان آورده بود.
وي ادامه داد: يك گروه از قندهار مامور شده بود تا به مزارشريف بروند و قضيه ( شهادت ديپلمات ها) را پيگيري كند اما آنان موضوع را درست پيگيري نكردند، باوجودي كه دستور پيگيري اين حادثه داده شده بود.

** طالبان ماجرا را پيگيري نكردند

اين كارشناس افغان در پاسخ به اين پرسش كه ‘ماجراي پيگيري اين موضوع چه شد’، گفت: طالبان بايد موضوع قتل ديپلماتهاي ايراني را پيگيري ميكردند اما آنان چنين كاري را انجام ندادند، اين موضوع نشانگر دستهاي پشت پرده است كه نميگذاشتند قضيه پيگيري شود.

** كنسولگري ايران، نخستين ماموريت طالبان

وي اظهارداشت: يكي از مسئولان طالبان در گفتوگو با من در همان زمان فاش كرد كه همزمان با رسيدن آنان به مزارشريف فردي را دستگير كردند تا آنان را تا ساختمان كنسولگري و ديپلماتهاي ايراني راهنمايي كند.
مژده افزود: اين فرد كه در ميان طالبان فعاليت مي كرد، خود اعتراف كرد، طالبان كه در مزارشريف رفته بودند موقعيت كنسولگري جمهوري اسلامي ايران را نمي شناختند اما شخص بازداشت شده، طالبان را تا كنسولگري راهنمايي كرده بود.
وي تاكيد كرد: طالبان از اين جنايت خود هيچ نفعي نبردند، رابطه طالبان با جمهوري اسلامي ايران با انجام اين عمل به تيرگي گرائيد در حالي كه همين طالبان مي گفتند كه نياز دارند با همسايههاي خود رابطه حسنه داشته باشند.
مژده اظهارداشت: در آن زمان حتي بحث جنگ بين دو كشور نيز گمانه زني مي شد و به نظر مي رسيد طالبان به زعم خود مي خواسته اند دامي براي ايرانيها در افغانستان گذاشته باشند تا شايد با كشتن ديپلماتها، ايرانيها دست به عمليات در افغانستان بزنند.
وي ادامه داد: درصورت عمليات نظامي ايران در افغانستان طبيعي بود كه طالبان خط دفاعي نداشتند و ايرانيها ميتوانستند قسمتي از خاك افغانستان را اشغال كنند و با اين كار ايران، البته كشورهاي عربي در رابطه با طالبان تجديد نظر ميكردند.
كارشناس افغان گفت: طالبان گمان داشتند دامي براي ايران پهن كرده اند و ميخواستند بعدها به آن شكلي مذهبي نيز بدهند.
مژده تاكيد كرد: وي اين اقدام طالبان عليه ايرانيها را يك نقشه از پيش طراحي شده خواند و اظهارداشت: در آن زمان گروهي از پاكستان به افغانستان آمده بودند و من در صحبت با يكي از آنان از احتمال جنگ ميان ايران و افغانستان به وي خبر دادم و نظرش را در اين مورد جويا شدم.
مژده افزود: وي لبخندي زد و گفت كه’ اگر جنگ صورت گيرد به ضرر افغانها و طالبان نيست’.
وي تاكيد كرد: من اين حرف را تعجبآور خواندم كه چطور مي شود ميان دو كشور جنگ شود اما به ضرر افغانها نباشد؛ در حالي كه طالبان قدرت نظامي هم نداشتند تا در برابر نيروهاي ايراني مقاومت كنند.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.