کد خبر : 2023
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ اسد ۱۳۹۴ - ۷:۱۱

ابرهای تیره "بخش ۲۰"

ابرهای تیره "بخش ۲۰"

داود رهجو ازبین بردن مقبره ها جسد اعظم بوت دوز را در چوک انتقال دادند و فردا بعد از ظهر از همان محل که گذشتم زن چادری دار و دو دخترخورد سالی را دیدم که در پایین پای جسد اعظم بوت دوز افتادند و گیریه میکردند و از طالبان تقاضا میکردند که اجازه بدهند تا

داود رهجو

ازبین بردن مقبره ها

جسد اعظم بوت دوز را در چوک انتقال دادند و فردا بعد از ظهر از همان محل که گذشتم زن چادری دار و دو دخترخورد سالی را دیدم که در پایین پای جسد اعظم بوت دوز افتادند و گیریه میکردند و از طالبان تقاضا میکردند که اجازه بدهند تا جسد را برای دفن کردن انتقال دهند . اما هیچ کس جرآت دست زدن به جسد را هم نداشتند باید حکم معاون امر بی المعروف اجرا میشد و جسد حد اقل تا سه روز در همان چوک باقی میماند .
این نخستین اعدام یک تن پس از حاکمیت طالبان در مزار شریف بود . و حالا این مردم بودند که باید قدم های خود را در هر عرصه آگاهانه بگذارند.
درهمان هفته اول سقوط مزار شریف طالبان در نزدیک چوک بیهقی دوتن را بازداشت کردند ظاهرن این دوتن افراد عادی شهر بودند اما مشکل بود از طالبان پرسیده شود که این افراد به دلیل چی جرمی بازداشت شدند. افراد طالبان این دوشخص را در دفتر آژانس اطلاعاتی باختر داخل کردند و من که از محل میگذشتم بدون اینکه به عمق مساله پی ببرم راهی دفتر شدم. درآن زمان دفتر آژانس باختر در جوار کتابفروشی بیهقی قرار داشت و اکنون از آن ساختمان به عنوان ریاست افغانفلم ولایت بلخ استفاده صورت میگیرد .
سه روز بعد شماری از دوکانداران چوک بیهقی در ریاست رادیو مراجعه کردند و شکایت کردند که از تعمیر آژانس باختر بدبویی بیرون میشود و باید یکبار دیده شود که در آن محل چی بوی گرفته است. کنجکاو شدم که باید بروم و از نزدیک دیدن کنم. رفتم و ناگهان چشمم به دو جسد پندیده شده اشخاصی افتاد که سه روز قبل طالبان در همان محل بازداشتش کرده بودند.
به شهرداری خبر داده شد وشهرداری اجساد را برای دفن کردن انتقال داد.
طالبان تصمیم گرفتند تا مقبره های شخصیت های مطرح سیاسی را در بلخ تخریب کنند و نخستین اقدام آنها تخریب قبر عبدالعلی مزاری رهبرفقید حزب وحدت بود . تمامی سنگ ها ،چوبها، سیخ گول، ریگ، سمنت و غیره مواد تعمیراتی ساختمان مقبره را به دیگران تقسیم کردند . در مردم مزار شریف به مسجد سازی شروع کردند و دها مسجد یا دوباره ترمیم شد و یا هم از نو اعمار گردید.
دومین مقبره که در ولایت بلخ تخریب شد مقبره ببرک کارمل در شهرک بندری حیرتان و جنرال مومن یک تن از جنرال ارشد داکتر نجیب بود. (جنرال مومن عامل اصلی سقوط حکومت داکتر نجیب گفته میشود.)
نخستین حضور طالبان در نماز جمعه در شهر مزار شریف نیز ماجرا خلق کرد. قبل از نماز در مسجد روضه مبارک، شماری از طالبان دست به تبلیغ زدند و نوبت به یکی از علمای دینی شهر مزار شریف رسید . در آغاز این شخص قرآن پاک را با سبک و ساختار نوین خود قرائت کرد وی این آیات را با شیوه دیگری قرائت کرد که تاکنون نشنیده بودم و طالبان نیز با گذشت هر لحظه احساسات شان تحریک میشد و سرانجام یکی از آنها خود را کنترول نتوانست و با سلاح دست داشته اش بالای این عالم دینی حمله کرد. سپس دها تفنگ بدست با تفنگ هایشان بدن این عالم دین را کوبیدند و در اندک زمان این عالم دین در داخل مسجد روضه مبارک از حال رفت و جسدش را در داخل چادری اندختند و از صحن روضه مبارک بیرون کردند.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.