کد خبر : 2075
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ اسد ۱۳۹۴ - ۵:۵۵

ابرهای تیره "بخش ۲۳"

ابرهای تیره "بخش ۲۳"

داود رهجو هنرمندان کشور هنرمندانی که بیشتر در عرصه موسیقی و تیاتر در شهر مزار شریف فعالیت میکردند از فعالیت باز ماندند و حتی شماری از آنها تحدید به مرگ شدند. شمس الدین مسرور آواز خوان مشهور کشور و جمیل کریمپور بازیگر نقش مشهور (دریاب ) در فلم (نقطه نیرنگی) نیز در شهر مزار شریف

داود رهجو

هنرمندان کشور

هنرمندانی که بیشتر در عرصه موسیقی و تیاتر در شهر مزار شریف فعالیت میکردند از فعالیت باز ماندند و حتی شماری از آنها تحدید به مرگ شدند.
شمس الدین مسرور آواز خوان مشهور کشور و جمیل کریمپور بازیگر نقش مشهور (دریاب ) در فلم (نقطه نیرنگی) نیز در شهر مزار شریف زندگی میکردند آنها در فامیلی های کودبرق مسکن داشتند. از زمان درگیری های تنظیمی در شهر کابل به مزار شریف پناهنده شدند و در یکی از اپارتمان های ساحه رهایشی کودبرق زندگی میکردند.
شمس الدین مسرور به منظور ادامه زندگی در مزار شریف خواست به نحوی با طالبان کنار بیاید و در استدیوی ثبت رادیو آمد و آهنگ های که قبلن با آلات موسیقی سروده بود اینبار بدون موسیقی ثبت کرد و به دسترس رادیو شریعت بلخ قرار داد، ولی طالبان این همه را نادیده گرفتند و وی را از ساحه رهایشی کودبرق راندند.
اما جمیل کریمپور بازی گر نقش( دریاب ) زندگی خیلی فقیرانه ی داشت. وی حتی توان پیدا کردن نان روزمره فامیل را هم نداشت کراچی دستی داشت و در شهر بارکشی میکرد. طالبان اموال کلبه غریبانه ی او را نیز به بیرون از منزلش انداختند.
حالا این مرد بزرگ هنر، خانه برای زیستن ندارد و مجبور است که گیریه کند. او میگیریست و چشمهای که از کنارش رد میشدند نیز پر اشک میشد. کسی جرآت نمیکرد که برایش کمک کند و یا هم شماری زیادی بودند که توان مالی نداشتند که دست این مرد را از خاک بلند کند.
سرانجام شماری از فرهنگیان بلخ با جمع آوری مقدار پولی و کسب اجازه از طالبان وسایل خانه ی جمیل کریم پور را از ساحه رهایشی کودبرق به مزار شریف انتقال دادند.
کریمپور تصمیم گرفت که افغانستان را همراه با فامیل اش ترک کند و سرانجام وی راهی پشاور شد و در دیار غربت پس از مدتی بدرود حیات گفت.
مزار شریف یک سینمای دولتی داشت و آن نیز به حکم ملا عمر تخریب شد. فلمهایش را به چوبه های درختان بستند و وسایل اش شکسته و یا هم به سرقت رفت.
آهن آلات که در شهرها بود روزانه به صدها موتر بارگیری میشد و به پاکستان انتقال میگردید.
شایعه شد که پاکستان ریشه درختان بادام و پسته را به بهترین قیمت خریداری میکند این شایعه به حدی بازار یافت که شمار زیاد باغداران در ولایات شمال به راحتی ریشه های درختان خود را میکندند و پس از بارگیری به پاکستان انتقال میدادند و زمانیکه آنجا میرسیدند نه بازاری بود و نه خبری از خریدار.
مندوی ها خالی بودند و هر بازرگانی که یک یا دو موتر آرد یا گندم به مندوی های شهر مزار شریف بیاورد به راحتی و به بلندترین نرخ روز میتوانست به فروش بررساند.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.