کد خبر : 2102
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۴ - ۴:۱۹

زنان در بامیان خواستار شدند؛ خیابان آزاری باید جرم و مجرمان باید مجازات شوند

زنان در بامیان خواستار شدند؛ خیابان آزاری باید جرم و مجرمان باید مجازات شوند

نهادهای مدنى و مسوولان محلى باميان، از افزايش خيابان آزارى زنان و دختران ابراز نگرانى نموده و خواستند که اين عمل، بايد جُرم پنداشته شده و عاملان آن مجازات گردند. در تحقيقى که از سوى”موسسه انکشافی امیدزنان” در ولسوالی یکاولنگ و مرکزباميان از٣٠٠زن و دختر صورت گرفته؛ آمده است که تاسه سال قبل، اين عمل

نهادهای مدنى و مسوولان محلى باميان، از افزايش خيابان آزارى زنان و دختران ابراز نگرانى نموده و خواستند که اين عمل، بايد جُرم پنداشته شده و عاملان آن مجازات گردند.
در تحقيقى که از سوى”موسسه انکشافی امیدزنان” در ولسوالی یکاولنگ و مرکزباميان از٣٠٠زن و دختر صورت گرفته؛ آمده است که تاسه سال قبل، اين عمل درباميان هيچ نبود و يابه ندرت اتفاق مى افتاد؛ اما حالا خيابان آزارى روبه افزايش است.
در این تحقیق بیشترین متضررین را دختران جوان شامل مکتب و پوهنتون دربر میگیرد که ازطرف جوانان ونوجوانان، مورد آزار واذیت قرار گرفته اند.
حلیمه رضايی مسوول “موسسه انکشافی امیدزنان” ميگويد که متاسفانه در بامیان، خیابان آزاری بیشتر شده است و زنان ودختران، بیشتر قربانی خیابان آزاری میباشند.
وى که امروز دريک نشست خبرى صحبت ميکرد، گفت: “مااين تحقيق را بخاطرى انجام داده ايم که راهی برای بیرون رفت از این معضل پیدا شود تا جامعه مصوونیت خود را پیدا نماید.”
این موسسه که ازسه سال بدينسو دربخش هاى حقوق وتعليم زنان فعاليت دارد، با صدور قطعنامه اى گفته است که خیابان آزاری در قوانین افغانستان وجود ندارد تا جرم پنداشته شود؛ از اینرو از مراجع قانونگذار خواسته شده تا قانونى را در مورد جرم انگاری این پدیده تصویب نماید.
در قطعنامه از ادارات عدلی وقضايی خواسته شده است که با عاملان خيابان آزارى بصورت جدی برخورد نموده تا این پدیدۀ نامیمون کاهش داده شود.
همچنان ازعلما، جامعه مدنی و رسانه ها تقاضا گرديده که از هر طریق ممکن، جلوخیابان آزاری را گرفته و مردم را از قانون اسلام و روابط اجتماعی آگاه سازند.
از سوی دیگر طیبه خاوری ریيس شوراى ولایتی بامیان گفت که خیابان آزاری، حتی به جايی رسیده که بین یک فامیل جنگ و دعوای بزرگى برپا شد.
وى علاوه کرد که قضيه طورى بودکه درسال جارى؛ پسران، راه چهار دختر را درشهر باميان گرفته بودند و خیابان آزاری میکردند و این دختران، وقتى که به خانه های شان برگشتند، به برادران خود قصه نمودند و برادران، با پسران برخورد فزيکى نمودند که بيش ازده تن به شدت لت و کوب گرديد و قضيه به څارنوالى محول شده است.
خاوری به این باوراست که باید سطح آگاهی مردم بالا برده شود و دولت برنامه مشخصى را برای مبارزه با این پدیده روی دست بگیرد.
اين در حالى است که در ماه حوت سال گذشته، دخترى بنام کبرا خادمى، لباس آهنى پوشيده و درشهر کابل گشت وگذار نمود وهدفش را مبارزه بااذيت دختران وخيابان آزارى عنوان کرد.
همچنان قبل ازاين، دختر ديگرى با پاهاى برهنه و چند مرد چادرى پوش اعضاى جامعۀ مدنى، حرکات نمادين را درمخالفت با خيابان آزارى درشهر کابل، به راه انداخته بودند که عکس العمل هاى مخالف و موافق را به دنبال داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.