کد خبر : 2178
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸

ابرهای تیره "بخش ۲۸"

ابرهای تیره "بخش ۲۸"

داود رهجو نبرد با طالبان در داخل شهر مزار شریف ساعت ۱۱ روز بود و نخستین حمله جنگنده های امریکایی در مزارشریف آغاز شد هوا پیما های B52 و بدون سرنشین اییتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده امریکا اهداف مشخص را آماج قرار دادند. همزمان با این حملات امریکا و اییتلاف جهانی ، مخالفان

داود رهجو

نبرد با طالبان در داخل شهر مزار شریف

ساعت ۱۱ روز بود و نخستین حمله جنگنده های امریکایی در مزارشریف آغاز شد هوا پیما های B52 و بدون سرنشین اییتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده امریکا اهداف مشخص را آماج قرار دادند. همزمان با این حملات امریکا و اییتلاف جهانی ، مخالفان طالبان در جبهه شمال را تقویه کردند و برای بازپس گیری شهر ها و ولایات برای آنها برنامه ریزی کردند .
ولایات شمال به جنرال عبدالرشید دوستم ، استاد عطامحمدنور و استاد محمد محقق سپرده شد.
طالبان یکی پی دیگر شهر های بزرگ را از دست دادند و نیروهای اییتلاف شمال جاگزین آنها شدند.
مزار شریف ، شبرغان ، فاریاب ، سرپل ، سمنگان به تعقیب هم بدست نیروهای شمال افتید و کندز که بزرگترین مرکز تجمع طالبان در شمال بود نیز سقوط میکند وتمامی فرماندهان طالب و افراد وفادار به آنها خود را به جنرال دوستم تسلیم میکنند.
خونینترین درگیری در شهر مزار شریف همانا جنگ در لیسه سلطان رضیه در شرق روضه شریف بود.
پس از آغاز حملات نیروهای اییتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا ، شماری از جنگجویان در پاکستان به صورت گروهی وارد شمال شدند وبرای مبارزه با امریکا جهاد را اعلام کردند . این افراد بیشتر با شمشیر، تفنگ های سابقه ، چره ای ، موشکوش و غیره جنگ افزار های مختلف مسلح شده بودند . چهره های ظاهری این افراد نیز متفاوت بود . بیشتر پاکستانی های که برای جهاد با امریکا در مزار شریف آمده بودند ریش های خود را با خینه رنگ آمیزی کرده بودند چشمان خود را با سرمه تیره می ساختند ، دستار ها را به گونه ی متفاوت به سر می بستند وبا زبان های نا آشنا با مردم سخن می زدند . در بین این افراد شهروندان پنجاب ، سوبه سرحد و سوبه بلوچستان به وضاحت دیده میشد .
نخستین رویارویی این افراد با نیروهای اتحاد شمال دراین شهر بود . حمایت هوایی نیروهای اییتلاف جهانی و حرکت های غافل گیرانه ی اتحاد شمال توانست طالبان را در نقاط مختلف شهر مزار شریف شکست بدهد و به آنها تلفات زیادی را وارد کند .
آخرین پایگاه که بیشترین مقاومت را در برابر نیروهای اییتلاف جهانی و اتحاد شمال میکرد پایگاه پاکستانی های بود که در لیسه سلطان رضیه شهر مزارشریف موقعیت داشت . در این پایگاه صدها تن از افراد شمشیر بدست و تفنگدار موضع گرفته بودند و به مقاومتشان ادامه میدادند . جنگ به حدی جدی بود که در کمترین زمان از جسد انسان ها تپه ی ساخته شد و نظامیان اتحاد شمال در پشت این تپه ی انسانی سنگر گرفته بودند .
نیروهای شمال تلاش داشتند تا طالبانی را که در داخل ساختمان لیسه دست به مقاومت می زدند از مقاومت دست بردارند و خود را تسلیم نمایند اما با وجود چندین هشدار، طالبان پاکستانی به مقاومت خود ادامه دادند با گذشت هر لحظه شمار تلفات بیشتر میشد و زمان درگیری نیز طولانی تر .
درهنگام درگیری شماری از طالبان پاکستانی با راه یافتن به منازل مسکونی در جوار لیسه سلطان رضیه شماری زیادی از خانواده ها را به گروگان گرفتند و از نیروهای شمال تقاضا کردند که هرگاه به آنها حمله شود تمامی خانواده های گروگان گرفته شده را خواهند کشت . چالش بزرگی که اصلن در این نبرد پیشبینی نشده بود .
ادامه دارد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.