کد خبر : 2198
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۷

ابرهای تیره "بخش ۳۰"

ابرهای تیره "بخش ۳۰"

داود رهجو جنگ در قلعه جنگی فرماندهان شمال تمامی طالبان خارجی را در قلعه جنگی انتقال دادند و شماری دیگری از طالبان که هویت افغانی داشتند در زندان های شهر های دیگر منتقل گردیدند و شماری را هم جنرال دوستم با دادن پول و لباس به خانه هایشان رخصت کرد. نخستين زندانيان، از جمله طالبان

داود رهجو

جنگ در قلعه جنگی

فرماندهان شمال تمامی طالبان خارجی را در قلعه جنگی انتقال دادند و شماری دیگری از طالبان که هویت افغانی داشتند در زندان های شهر های دیگر منتقل گردیدند و شماری را هم جنرال دوستم با دادن پول و لباس به خانه هایشان رخصت کرد.
نخستين زندانيان، از جمله طالبان خارجی، وارد قلعه جنگی می شوند و به دستور سربازان جبهه شمال به دسته های کوچک تقسيم می شوند.
سيد نورالله ، معاون همان وقت جنرال دوستم، که شاهد عينی اين حوادث بود، در گفتگويی با بخش فارسی بی بی سی، اينگونه آن را به ياد می آورد:
“زمانی که آنها توسط نيروهای امنيتی به قلعه جنگی آورده شدند جنرال نادر علی، فرمانده امنيتی شهر مزار شريف، و جنرال سيد اسدالله مسرور، يکی از فرماندهان حرکت اسلامی، و تعدادی از مسئولين مربوط به جنبش اسلامی افغانستان و جمعيت اسلامی، کار تشخيص هويت آنها آغاز کردند. همزمان، دفعه اول آنها يک بمب دستی به سوی جنرال نادر علی و سيد اسدالله مسرور پرتاب کردند و اين دو جنرال همانجا شهيد شدند و خود آنها هم کشته شدند.”
به دنبال اين انفجار همان طالب پاکستانی که ادعای جهاد عليه آمريکا را داشت آرام و با تمکين می گويد “ما تسليم نشده ايم، جنرال دوستم به ما اجازه داده که به قندهار برويم، ما هرگز تسليم نشده ايم.”
سيد نورالله درباره اين رويداد بخصوص که نقطه عطفی در حادثه قلعه جنگی بود، می گويد:
“بار ديگر ما خواستيم آنها را تشخيص هويت کنيم. ببينيم آنها کی هستند. آيا سلاحی پيش آنها باقی مانده؟ زمانی که می خواستند کار را شروع کنند بار ديگر افراد مربوط به القاعده دست به سلاح بردند. به سربازان مؤظف که در اطراف آنها حلقه زده بودند حمله کردند. سلاحها را از دست آنها گرفتند و شروع به تيراندازی کردند.”
وی افزود: “جنگ از همين جا آغاز شد. يک تعداد سربازان کشته شدند و با سلاحهايی که از دست اين سربازان گرفته شد افراد القاعده مسلح شدند. بالاخره جنگ طولانی شد و سه روز جنگ شديد جريان داشت.”
در قلعه جنگی دو امریکایی بنامهای مایکل اسپن و دیوید نیز حضور داشتند و در همان لحظات نخست درگيری يکی از دو آمريکايی به نام مايکل اسپن کشته می شود و ديويد که از او به عنوان جاسوس “سيا” يا پوليس مخفی آمريکا ياد شده جان سالم به در می برد .
روز دوشنبه ۲۶ نوامبر انفجار يک بمب عظيم ۹۰۰ کيلويی دود بزرگی را در اطراف قلعه جنگی به وجود آورد. اما بعدن دیده شد که محاسبه دقیق نبوده و بمب ۹۰۰ کیلویی به جای دیگری اصابت کرده است.
بعدا معلوم شد که بر اثر اين انفجار حدود شش افغان از نيروهای جبهه شمال کشته و پنج آمريکايی زخمی شده اند و يک تانک نيروهای متحد از بين رفته است.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.