کد خبر : 2235
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ سنبله ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۴

پل سوخته از وجود معتادین پاکسازی شد؛ معتادین تداوی می شوند

پل سوخته از وجود معتادین پاکسازی شد؛ معتادین تداوی می شوند

وزارت داخله، از جمع آورى دوصد معتاد مواد مخدر و معرفى آنها به مرکز تداوی خبر داده اعلام کرد که ٨٠ دستفروش مواد مخدر نيز در شهر کابل بازداشت شده اند. به گزارش پژواک، لوی پاسوال بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، حین جمع آوری معتادین مواد مخدر از زیر پل

وزارت داخله، از جمع آورى دوصد معتاد مواد مخدر و معرفى آنها به مرکز تداوی خبر داده اعلام کرد که ٨٠ دستفروش مواد مخدر نيز در شهر کابل بازداشت شده اند.
به گزارش پژواک، لوی پاسوال بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، حین جمع آوری معتادین مواد مخدر از زیر پل سوخته و اطراف آن، به رسانه­ ها گفت که این کمپاین، از دو هفته قبل به هدف جمع­ آوری معتادین و دستگیری دست­ فروشان مواد مخدر در شهر کابل آغاز گردیده است.
به گفته وی، این کمپاین در تمام ساحات شهر تطبیق می­شود و به معتادین مواد مخدر هیچ­گاه اجازه داده نمی­شود تا در محلات تجمع مردم، تفریحگاه ها و اماکن عامه حضور داشته باشند.
موصوف خاطر نشان کرد که در ساحه پل سوخته از مجموع معتادین، حدود دوهزار تن آنان بی­ سرپناه هستند که از طریق برنامه تداوی معتادین تحت پوشش قرار می­گیرند و سایر معتادین متفرق می­شوند تا به جاهای مصوون و منازل شان برگردند.
داکتر ناجیه طارق معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه که در این کمپاین حضور داشت، گفت دو صد معتادى که امروز جمع آورى شدند، به مرکز تداوى معتادين در جنگلک کابل معرفى مى شوند.
وى افزود که اين معتادين، ٤٥ روز در شفاخانه تحت تداوی قرار می­گیرند و پس از صحت یابی به جامعه تقدیم می­شوند.
طارق بدون ارايه جزييات گفت که در ٢٥ دور گذشتۀ همچو کمپاین­ ها حدود شش هزار معتاد در مراکز صحی در کابل تداوی شده اند.
موصوف افزود که آن وزارت در سطح کشور، سالانه ظرفیت تداوی حدود ٣٠هزار تن معتاد را دارد.
وى گفت که برای تداوی معتادین، این وزارت سالانه به ده میلیون دالر ضرورت دارد؛ در حالی که بودجه امسال این وزارت حدود سه میلیون دالر منظور شده است.
اين در حالى است که حدود سه ميليون تن، به انواع مواد مخدر در افغانستان معتاد می‌باشند.
پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر گفت که در راستای محو کشت کوکنار، تدارک جای و جمع­آوری معتادین، برنامه های مشخصی روی دست دارد و طبق پلان صد روزه، این سومین دورکمپاین جمع­آوری معتادین می­باشد.

او افزود که در دو دور قبلی، حدود ٣٠٠ تن معتاد به مواد مخدر جمع­آوری و پس از صحت یاب شدن در مرکز تداوى دوباره رخصت شدند.

به گفته وی، مشکلات اقتصادی و فقر باعث شده است تا کشت کوکنار توسعه پیدا کند و تعداد افراد معتاد به مواد مخدر افزایش یابد.

اين درحاليست که سطح کشت کوکنار درافغانستان، درسال ٢٠١٤ ميلادى به ٢٢٤ هزار هکتار زمين ميرسيد؛ حال آنکه درسال ٢٠١٣ اين رقم به ٢٠٩ هزار هکتارتخمين شده بود، که افزايش ٧درصدى را نشان ميدهد.

يافته هاى يک سروى نشان ميدهد که درسال ٢٠١٤ توليد ترياک به ٦٤٠٠ تُن تخمين شده بود؛ درحاليکه اين رقم در سال ٢٠١٣ به ٥٥٠٠ تُن ميرسيد، که ١٧درصد افزايش داشته است.

افغانستان هنوزهم ٩٠ درصد ترياک تمام جهان را توليد ميکند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.