کد خبر : 38
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ سرطان ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰

چرا شورای نظار خلیل اندرابی را به زمین زد؟

چرا شورای نظار خلیل اندرابی را به زمین زد؟

نويسنده: رزاق مامون خلیل اندرابی دم نقد در زندان سکوت به سرمی برد و تمامی تلفن های رسانه ها را جواب نمی دهد. براساس گزارش های جمع بندی شده، امنیت ملی ضربتی کاری بر خلیل اندرابی وارد آورد. او از زمان کشتار سربازان در جلریز در ماه جوزا ۱۳۹۵ تحت کار اپراتیفی قرار گرفته بود؛

نويسنده: رزاق مامون

خلیل اندرابی دم نقد در زندان سکوت به سرمی برد و تمامی تلفن های رسانه ها را جواب نمی دهد.
براساس گزارش های جمع بندی شده، امنیت ملی ضربتی کاری بر خلیل اندرابی وارد آورد. او از زمان کشتار سربازان در جلریز در ماه جوزا ۱۳۹۵ تحت کار اپراتیفی قرار گرفته بود؛ مگر اندرابی، رقبا و دشمنان خود را دست کم گرفته بود. درپیچاندن دُم خلیل، ساکنان محلی اهل اندراب به طور مستقیم و داوطلبانه دست داشتند.

بعد از کشتار غم انگیز سربازان درجلریز، «هیأت حقیقت یاب» درگزارش خود از «کم کاری» عمدی خلیل اندرابی شکوه کرده بود؛ اما اصل گزارش طوری بود که خلیل براساس یک «جورآمد» پاسگاه امنیتی را پیشاپیش به طالبان واگذار کرده و از مداخله فعال تحاشی جسته بود. درباب آن معامله دست کم یک ماه چانه زنی شده بود. امنیت ملی، همۀ آن گزارش ها را درجِ پروندۀ خلیل کرده است.

درقضیۀ نجات قاری ظاهر- بی رحم ترین فرد طالب- سه بار هیأت های طالبان درنقاط حاشیه یی بغلان و وردک باوی مذاکراتی انجام داده و روی مبلغ قابل پرداخت در ازاء انتقال قاری ظاهر به کابل، مفصل فیصله شده بود. در مواقع ضروری، از تلفن های ثبت ناشده، آن هم به طور غیر مستقیم استفاده می شد. تلفن را فرد دیگری جواب میداد و از خلیل دستور تازه می گرفت. خلیل اندرابی از زمانی که به اجازه مارشال فهیم به کندز اعزام شد، پیوند های منظمی را با حلقات اطلاعاتی طالبان وحزب اسلامی شکل داد.
امنیت ملی به خصوص شبکه های محلی جمیعت اسلامی ازین ارتباطات مطلع بودند؛ از فعال شدن دسته جات قاچاقچی مواد مخدر، ربودن و انتقال کودکان خردسال و هم آهنگی در عبور افراد انتحاری از سالنگ شمالی به سوی مرکز که کاملن به یاری خلیل صورت می گرفت؛ خبر داشتند؛ مگر برای رسیدن به خلیل دست امنیت بنا به دلایلی کوتاه بود. اکنون اقدام شبکه های جمیعت اسلامی به ویژه ناظران منطقه یی شورای نظار با توجه به خطری که کلان شده میرفت، سبب شد که وی به دام گرفتار آید. پدر کشته گی دیرمدت خلیل با شورای نظار این احتمال را تقویت می کرد که وی در سقوط گسترۀ شمال، با ای اس آی دست همکاری دهد. این را نباید فراموش کرد که خلیل از ارتباط دیگر قوماندانان شمال با طالبان و آی اس ای اطلاعات کافی دارد. هنوز هم شرکای خلیل در قاچاق و خلافکاری های عجیب، اکثریتش از جمیعت و شورای نظار اند.

خلیل در سازماندهی حضور عملیاتی دسته جات مسلح و مخفی حزب اسلامی وطالب درشمال، یکی از کارگزاران مطمئن به شمار می رفت. درحلقات مخالف از وی به شکل یک «کُد» یاد آوری میشد و او وظیفه داشت تا پایگاه های عملیاتی مشترک بین حزب اسلامی و طالب به وجود آورد. امنیت ملی همه این مسایل را کشف کرده است.

طرح حلقات مخالف این بود که خلیل در منطقه خودش به یک رهبر مردمی تبدیل شود. به وی اجازه داده شده بود که در همایش ها علیه طالب و دشمنان «مردم» سخنرانی کند. براساس پلان قبلی، او باید «رشد» می کرد؛ مگر چشم های ناظر از درون منطقه و خصوصن از حلقات اطلاعاتی جمیعت و شورای نظار، او را متوقف کرد. با این حال، هنوز هم شمار کسانی که در دو نقش بازی می کنند، سعی دارند او را دلداری دهند! قرار گزارش، به خلیل معلوم شده است که ضربه از کجا آمد!
مشکلی که بعد ازین وجود دارد؛ دستگیر کردن خلیل است. برخی حلقاتی که همیشه اشتباه را با اشتباه دیگر جبران کرده اند، درین چند روز سعی کرده اند که یک پوستین ضخیم قومی به تن این خائن بدوزند.
خلیل تلفن را خاموش کرده و به متقاضیان مصاحبه هیچ پاسخ نمیدهد. برای افراد «خودی» پیوسته گفته می رود که یک توطئه علیه من درست شده است. تازه ترین خبر این است که امنیت ملی از افراد دستگیر شده و پیش از آن، گزارش های ترسناک تری از کار روایی های خلیل در دست دارد. امنیت تلاش دارد آدرس کابل را که قاری ظاهر به آن تحویل داده می شد، رد گیری کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.