کد خبر : 2716
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ سرطان ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۶

پاکستان به دنبال انتقام/ ۵۰۰ مهاجر افغان توسط پولیس پاکستان بازداشت و اخراج شدند

پاکستان به دنبال انتقام/ ۵۰۰ مهاجر افغان توسط پولیس پاکستان بازداشت و اخراج شدند

پولیس پاکستان دست کم ۵۰۰ مهاجر افغان را در ایالت مرزی شمال غربی این کشور بازداشت نموده و به مثابه خطر امنیتی از کشور اخراج نمود. از جانب دیگر پاکستان مهلت اقامت مهاجران غیرقانونی افغان را شش ماه دیگر تمدید کرده است. پاکستان دومین جمعیت مهاجران جهان را دارد که ۱،۵ میلیون آن ها راجستر

پولیس پاکستان دست کم ۵۰۰ مهاجر افغان را در ایالت مرزی شمال غربی این کشور بازداشت نموده و به مثابه خطر امنیتی از کشور اخراج نمود. از جانب دیگر پاکستان مهلت اقامت مهاجران غیرقانونی افغان را شش ماه دیگر تمدید کرده است.
پاکستان دومین جمعیت مهاجران جهان را دارد که ۱،۵ میلیون آن ها راجستر شده یا ثبت دفتر شده اند و حدود یک میلیون دیگر شان مهاجران ثبت نشده افغان می باشند. اکثر آن ها در دهه ۱۹۸۰ بعد از اشغال افغانستان توسط نیروهای شوری به پاکستان فرار کرده اند.
اسناد و اوراق ثبت دفتر شدن اجازه اقامت قانونی موقت را به افغان ها می دهد و بعد از انقضای آن در ماه دسمبر برای شش ماه از جانب حکومت تمدید گردید.
مشتاق احمد غنی وزیر طلاعات ایالت خیبرپشتونخوا گفت که تنها ۱۰۰ هزار مهاجر راجستر شده در این ایالت وجود دارند که دستگیری های روز چهارشنبه نیز در همین ایالت صورت گرفته است.
غنی گفت که «ما قصد کدام اقدامات تهاجمی علیه مهاجران افغان نداریم، بلکه ما میزبان آن ها در ۳۵ سال گذشته بوده ایم، اکنون زمان آن است که آن ها دوباره به کشور خود شان برگردند.»
او گفت که مهاجران ثبت ناشده یک معضل امنیتی بزرگ برای حکومت شده است و مدعی شد که حکومت فدرال در سیاستش در مورد مهاجران تجدید نظر می کند.
او علاوه نمود: «در صورتی که پاکستان بخواهد میزبان آن ها باشد، در آن صورت نیاز دارد تا آن ها را ثبت دفتر کند و در یک شبکه مناسب قرار دهد.»
در عین زمان، عمران زیب خان، کمیسار ارشد برای مهاجران افغان در پاکستان گفت: «نخست وزیر مهلت را برای این مهاجران برای شش ماه دیگر تمدید کرده است.»
روزنامه پاکستانی “دان” گزارش داده است که در ماه گذشته بیش از ۲۰۰۰ مهاجر بازداشت شده و ۴۰۰ تن آن ها به افغانستان اخراج گردیده اند.
امسال شمار افغان هایی که داوطلبان به کشور شان بر می گردند به دلیل شدت گرفتن خشونت ها در افغانستان کاهش یافته است، چونکه حکومت و متحدان امریکایی اش برای سرکوب شورشگری طالبان مبارزه می کنند.
ملل متحد گفته است که تا حال ۶۰۰۰ افغان ترجیح داده اند که از پاکستان به کشور شان برگردند، این رقم پایین تر از سال گذشته است که شمار برگشت کنندگان داوطلب به ۵۸۲۱۱ نفر می رسید.
چندین دهه می شود که شمار زیاد افغان ها در پاکستان زندگی می کنند و به طور چشمگیری در نیروی کاری این کشور شرکت دارند. اما سرتاج عزیز رئیس سیاست خارجی پاکستان به یک کانال تلویزیونی آن کشور در هفته گذشته گفته بود که اردوگاه ها و یا کمپ های مهاجرین «پناهنگاه های امن تروریست ها» گردیده است.
عبدالقدیر بلوچ وزیر حکومت فدرال پاکستان برای امور ایالات و مرزها نیز هشدار داده است که پاکستان نمی خواهد به طور نامحدودی میزبان مهاجرین افغان باشد.
فیلیپو گراندی کمیسار عالی ملل متحد برای پناهجویان که هفته گذشته از پاکستان دیدار نمود، از حکومت این کشور تقاضا نموده بود مهلتی را که در ۳۰ جون پایان می یابد، تمدید کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.