کد خبر : 2762
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۸

مغاره نشینان بامیان: فقر و گرسنگی عید را از ما ربوده است

مغاره نشینان بامیان: فقر و گرسنگی عید را از ما ربوده است

ده ها خانوادۀ مغاره نشين در اطراف مجسمه هاى مخروبۀ بودا در ولايت باميان ميگويند که به دليل فقر، نمى توانند عيد را جشن بگيرند و ايام عيد براى آنها با روزهاى ديگر تفاوت ندارد. آنان که به علت فقر وتنگدستی در مغاره های کوه به سر مى برندمی گویند که در ١٥سال گذشته، اصلاتوجهی

ده ها خانوادۀ مغاره نشين در اطراف مجسمه هاى مخروبۀ بودا در ولايت باميان ميگويند که به دليل فقر، نمى توانند عيد را جشن بگيرند و ايام عيد براى آنها با روزهاى ديگر تفاوت ندارد.
آنان که به علت فقر وتنگدستی در مغاره های کوه به سر مى برندمی گویند که در ١٥سال گذشته، اصلاتوجهی نسبت به بهبودی زندگی وتهيه مسکن برای آنهاصورت نگرفته واکثرخانواده ها حتی توان خريد يک کيلو شيرینی برای پذيرايی ازمهمانان شانرا در روز هاى عيد ندارند.
به گزارش خبرگزاری پژواک حدود سه هزارمغاره در اطراف مجسمه هاى مخروبۀ بودا وجوددارد وبيش از ٢٥٠ خانوادۀ بى سرپناه از باميان و برخى ولايات همجوار در شمارى ازاين مغاره ها زندگى بدوى را پشت سر ميگذارند.
اين مغاره ها که در زمان بوديزم مورد استفاده پيروان بودا بود؛ از سال هاى متمادى به مسکن فقراء وبيجا شدگان تبديل شده است.
با ديدن اين وضعيت، چنان استنباط ميشود که مغاره نشينان به زندگی بدوى و زمان بوديزم بين (قرون٢-٥ ميلادى) برگشته ودقيقا زندگی عصر بودائيان را از سر گرفته اند.
رستم يکى از اين مغاره نشينان که نان آورفاميل ۷ نفری است ودر مغاره های غرب مجسمه های تخريب شده بودا زندگی مى کند، به آژانس خبرى پژواک گفت کسانی عيد دارند که پول دارند واقتصاد شان برای خريد سودای عيد ياری مى کند.
اين مرد افزود: “نه به اطفالم لباس خريديم ونه آماده پذيرايى دوستان خود مى باشم.”
او با ذکراينکه در عيد ازدوستانش با يک پياله چای پذيرايى خواهد کرد، گفت که مغاره نشينان حتی نمى توانند شکم اولاد شانرا از نان خشک سير کند.
محمد علی يکتن ديگر از مغاره نشينان در منطقه پيتاب لغمان، از نبود و کار واشتغال دراين ولايت شاکى است.
وى به پژواک گفت که امسال کار بسيار کم شده، مغاره نشينان وضعيت اقتصادى خوبى ندارند؛ اکثريت مغاره نشينان از همسايه ها ودکانداران بازار قرضداراند، با اين وضعيت مى شود براى عيد آمادگى گرفت؟
او علاوه کرد: “بين مغاره نشينها در منطقه پيتاب لغمان، کسانی هستند که غذای شان نان خشک وحتی پس مانده های غذای ديگران است که فقط مى توانند زنده بمانند.”
درعين حال، عبدالرحمن احمدی سخنگوی والى باميان گفت که نه تنها مغاره نشينان، بلکه اکثريت مردم به علت فقر وبيکاری، اقتصاد خوب نداشته و مانند سالهای قبل، نمى توانند عيد را جشن بگيرند.
وی افزودکه اين وضعيت، در تمام کشور حاکم است ومردم از بيکاری و ناداری رنج مى برند و بايد در زمينه رشد اقتصاد مردم توجه گردد.
سخنگوى والى باميان درادامه گفت که اداره محلی، در صدد ايجاد و تهيه مسکن برای مغاره نشينان مى باشد؛ تا آنان را از مشکل بی سرپناهی نجات دهد؛ اما بايد نهادهای خيريه نيز با آنها کمک نمايند.
احمدی گفت: “فطر روزه واجب است، اگر شهروندان باميان همين فطر روزۀ خودرا برای فقرا ومغاره نشينان بدهند، مطمئناً که حد اقل آنان مى توانند در ايام عید هم لباس برای اطفال وهم غذاى خوبتر برای فاميل خود تهيه نمايند.”
اين مغاره ها در اطراف دو مجسمه اى قرار دارند که قدامت ١٦٠٠ ساله داشته و يکى از شاهکار هاى زمان بوديزم است. مجسمه ها در زمان حکومت طالبان (١١مارچ ٢٠٠١ ميلادى)، تحت اين نام که موجوديت بُت به معناى شرک است، در پی دو شبانه روز حملۀ متواتر و آتشباری سنگين، منهدم گرديدند.
مجسمۀ بزرگ صلصال با ارتفاع ٥٥ متر و مجسمۀ کوچک به نام شهمامه باارتفاع ٣٣ متر در دل کوه تراشيده شده و در مسير جادۀ قديمی ابريشم، تقريباً سه کيلومترى شمال شهر باميان و در اطراف آن مغاره ها موقعيت دارند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.