کد خبر : 2887
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۸

درد ما فرق است!

درد ما فرق است!

نویسنده: احمد بهزاد عضو مجلس نمایندگان سران ستم سالار و تبعیض پیشه ارگ و سپیدار می گویند شما برق می خواهید یا سویچ برق؟! این پرسش در خود اهانت و تحقیری نهفته دارد که هزار بار از تاریکی و محرومیت آزاردهنده تر است. این پرسش یعنی “انسان هزاره” مورد اعتماد، حتی برای عبور یک لین

نویسنده: احمد بهزاد عضو مجلس نمایندگان

سران ستم سالار و تبعیض پیشه ارگ و سپیدار می گویند شما برق می خواهید یا سویچ برق؟!
این پرسش در خود اهانت و تحقیری نهفته دارد که هزار بار از تاریکی و محرومیت آزاردهنده تر است.
این پرسش یعنی “انسان هزاره” مورد اعتماد، حتی برای عبور یک لین برق از سر خانه اش نیست.
این پرسش یعنی “انسان هزاره” باید یکجانبه اعتماد کند، برای به قدرت رسیدن دیگری رای دهد، مالیه بپردازد، از عزت و شرف مردمان این سرزمین در هر عرصه ای دفاع کند؛ اما “خود” بیگانه ای مستعمره نشین محسوب شود.
این پرسش یعنی “انسان هزاره” حق ندارد در سیاستگذاری و تصمیم گیری برای سرزمین خود، حتی به اندازه اثرگذاری روی یک پروژه انکشافی نقش داشته باشد؛ حتی اگر تمام بررسی ها و مطالعات فنی و اقتصادی معتبرترین موسسات خارجی نیز بر حقانیت داعیه اش گواهی دهد.
این پرسش یعنی “انسان هزاره” باید گروگانی دست و پا بسته در اختیار اراده فاشیزم باشد؛ تا برای ربوده شدن در دشتهای زابل و یا در کمینگاه های غزنی و یا هم برای تاراج شدن خانه و کاشانه اش در بهسود و دایمیرداد، همواره مهیا و در دسترس باشد و هیچ چیزی نتواند برادران راضی و ناراضی را از تعدی به “او” بازدارد و یا به هراس آورد.
این پرسش یعنی “انسان هزاره” رعیت است و رعیت درجه دو را چه به ادعای داشتن سویچ. او باید ممنون احسان ارباب قدرت باشد که رضایت داده اند به زنده بودن و جان کندن او برای برپاداشتن حاکمیت فرعونی و زندگی اشرافی ارباب قدرت.
منطق این پرسش بیش از نداشتن برق “انسان هزاره” را می آزارد.
منطق این پرسش یعنی اهانت آشکار به انسانی که می خواهد شهروندی برابر با سایر هموطنان خود باشد؛ نه انسانی برتر و نه هم انسانی کمتر.12986933_1048178698589301_6729005557999315390_n
جنبش روشنایی می خواهد این اهانت و تحقیر را به چالش کشد؛ از پس پرده های تزویر و فریب به بیرون افکند؛ آفتابی سازد؛ رنگ و لعاب دیپلوماسی و تعارفات عوام فریبانه را از پیرامونش بزداید؛ آنگاه که صریح و عریان شد، جهان را برای داوری بین خود و اهانت کنندگان فراخواند.
جنبش روشنایی از پیمودن مسیری که در پیش گرفته است، منصرف نخواهد شد. از پیگیری مطالبه ای که مطرح کرده است، کوتاه نخواهد آمد. از بکارگیری تمام گزینه های مشروع در راستای تحقق خواسته اش بیم و هراسی ندارد.
با افتخار و سربلندی و عزم راسخ می گوییم؛ هم برق می خواهیم و هم سویچ برق؛ با “انرژی برق” گامی برخواهیم داشت در راستای پایان محرومیت اقتصادی و تامین منافع عمومی کشور و با “سویچ برق” طلسم گروگان بودن را خواهیم شکست و به تحقیر و اهانت های تاریخی نقطه پایانی خواهیم گذاشت.
این که می گویند موضوع برای هر دو طرف ماجرا (جنبش روشنایی و حکومت) حیثیتی شده است؛ تا جایی صحیح است. در یک طرف، جنبش ایستاده است؛ با داعیه ای پایان دادن به “تحقیر قومی” و برچیدن بساط “تبعیض سیستماتیک” از افغانستان. در طرف دیگر، حکومت ایستاده است با منطق “ممانعت از افتادن سویچ” به دست انسان هزاره. می گوید ۲۰ میلیون دالر ندارم که “مابه التفاوت” مسیر سالنگ و مسیر بامیان را بپردازم؛ اما ۱۶۰ میلیون دالر دارم که برای بامیان برق بدیل بدهم.
در این تقابل، جنبش روشنایی با مقاومت و پایداری خود، چه در داخل کشور و چه در سطح جهان، حیثیت و اعتبار بیشتر کسب خواهد کرد؛ اما در آن سو، حکومت با لجاجت و پافشاری بر منطق غیر انسانی خود، بی حیثیت تر خواهد شد.
مشفقانه به سران ارگ و سپیدار می گوییم؛ تن دادن تان به خواست جنبش روشنایی که نه سرنگونی حکومت است و نه تضعیف حکومت؛ بلکه تطبیق ماستر پلان اصلی برق کشور و امتداد لین ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان – میدان وردک است، در واقع اعاده حیثیت خواهد بود برای حکومتی که متهم به تحقیر و اعمال سیاست تبعیض سیستماتیک علیه شهروندان خود شده است.
تا دوم اسد چند روز دیگر نیز پیش رو است. فارغ از حال و هوای قرن ۱۹ و مطابق به اقتضاآت عصر جدید، بیاندیشید و با تصمیم عقلانی برای خود اعاده حیثیت کنید.
در جهان جدید هیچ حکومتی بدون حیثیت (حرمت نهادن به عدالت، برابری، انصاف و رواداری) شانسی برای بقا نخواهد داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.