کد خبر : 3052
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۵ - ۵:۲۸

جنبش روشنایی به حکومت هشدار داد: به نافرمانی مدنی متوسل می شویم

جنبش روشنایی به حکومت هشدار داد: به نافرمانی مدنی متوسل می شویم

جنبش روشنایی در یکمین سالیاد شهدای زابل (شکریه تبسم و همراهانش) اعلام کرد از آن‌جایی که تاکنون حکومت به خواست جنبش توجه نکرده و حاضر به مذاکره‌ی «منطقی و اصولی» نشده، سر از تاریخ دهم ماه بعد (قوس) به نافرمانی مدنی دست خواهد زد. یکمین سالیاد هفت تن از افراد ملکی که در ماه عقرب

IMG_2366جنبش روشنایی در یکمین سالیاد شهدای زابل (شکریه تبسم و همراهانش) اعلام کرد از آن‌جایی که تاکنون حکومت به خواست جنبش توجه نکرده و حاضر به مذاکره‌ی «منطقی و اصولی» نشده، سر از تاریخ دهم ماه بعد (قوس) به نافرمانی مدنی دست خواهد زد.
یکمین سالیاد هفت تن از افراد ملکی که در ماه عقرب سال گذشته در ولایت زابل از سوی ربایندگان سر بریده شدند، دیروز (جمعه، ۲۱ عقرب) از سوی هوادارن «جنبش تبسم» و «جنبش روشنایی» در کابل برگزار شد.
«جنبش روشنایی» که از چند ماه به این‌سو بر تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان به سالنگ اعتراض دارد، در مراسم یادبود از شهدای زابل اعلام کرد که «پس از دهم قوس سال جاری سلسله‌یی از حرکت‌های اعتراضی خود را در کابل و ولایات آغاز کرده و تا رسیدن به مطالبات برحق خود به این نافرمانی مدنی ادامه خواهد داد. از آن‌جایی که نمی‌شود به حکومت (حکومت افغانستان) اعتماد کرد، این حرکات به‌صورت آنی و از قبل اعلام‌ناشده عملی خواهد شد.»
همچنان سخنرانان مراسم دیروز گفتند که تظاهرات بیستم عقرب سال گذشته مسیر تازه‌یی را در مبارزات عدالت‌خواهانه و انسانی در افغانستان گشوده است.
جنبش روشنایی می‌گوید که «حکومت افغانستان علیه بخش‌های بزرگی از شهروندانش همواره و به‌صورت سیستماتیک اعمال تبعیض می‌کند، این حکومت حتا حاضر نیست پروژه‌هایی را که هزینه‌ی آن از کمک‌های جامعه‌ی جهانی تأمین می‌شود، به‌صورت عادلانه و مساویانه و براساس اصل انکشاف متوازن اجرا کند.»

تأکید بر غیرمتمرکز بودن قدرت و تغییر نظام
از سوی دیگر شماری از سخنرانان این مراسم بر غیرمتمرکز بودن قدرت در دستان یک فرد یا افراد محدود تأکید کردند و گفتند که نظام سیاسی افغانستان پاسخ‌گوی نیازمندی‌های فعلی کشور نیست و نظام باید تغییر یابد.
جنرال دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری با ارسال بیانیه‌یی به این مراسم گفت که مظاهر قدرت مردم در نظام به توزیع و تقسیم عادلانه‌ی قدرت مربوط می‌شود تا همه‌ی گروه‌های قومی حضور برابر و متعادل خویش را در نظام سیاسی احساس کنند.
آقای دوستم همچنان بر برگزاری انتخابات و لویه‌جرگه‌ی تعدیل قانون اساسی تأکید کرد و گفت که باید از طریق تعدیل قانون اساسی زمينه برای غيرمتمركز نمودن قدرت مطابق با شرايط مختص به افغانستان، مهيا گردد و مشاركت ملی در قدرت سياسی برای همه‌ی اقوام و شهروندان كشور تضمين شود.
احمد ولی مسعود، رییس بنیاد شهید احمد شاه مسعود با انتقاد از حکومت گفت که هرچند حکومت فعلی افغانستان «حکومت وحدت ملی» است، اما وحدت ملی در این حکومت وجود ندارد.
آقای مسعود گفت که حکومت فعلی خود بخشی از مشکل و معضل افغانستان است، اکنون نیز به بن‌بست رسیده و تاکنون سند اولیه‌ی خود را اجرایی نتواسته است.
او هرچند از افراد مشخصی نام نبرد، اما گفت که عده‌یی در افغانستان می‌خواهند کشور را به سال‌ها قبل برگردانند. مسعود گفت: «ذهنیت و تفکر این دولت (دولت وحدت ملی) مشکل دارد.» به گفته‌ی او، ذهنیت در حکومت فعلی «انحصارگرایانه، تمامیت‌خواهانه، فردمحور با اجندای شخصی و سیاست رویکرد به گذشته یا رفتن به گذشته» است.
احمد بهزاد، نماینده‌ی مجلس و یکی از رهبران جنبش روشنایی ضمن انتقاد از سران حکومت و تأکید بر عملی شدن خواسته‌های جنبش روشنایی (عبور لین برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان) گفت عده‌یی در افغانستان از پدیده‌ی ترور و گروگان‌گیری استفاده می‌کنند و این افراد حتا علیه‌ی معاون اول ریاست‌جمهوری توطئه‌ی ترور راه‌اندازی کردند.
به‌تاریخ ۱۶ عقرب سال سال گذشته آدم‌ربایان هفت تن از ۱۰ گروگان‌ از باشندگان ولسوالی جاغوری ولایت غزنی را که به‌تاریخ ۲۱ میزان از منطقه‌ی «دشت دالو» از مربوطات ولسوالی گیلان، ولایت غزنی ربوده بودند، در ولایت زابل سر بریدند. شکریه تبسم دختر ۹ ساله نیز در جمع قربانیان بود. در بیستم عقرب باشندگان کابل با پیکرهای شهدا تظاهرات میلیونی را برای دادخواهی شهدای زابل به راه انداختند که بعداً دادخواهی برای قربانیان «جنبش تبسم» نام گرفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.