کد خبر : 3057
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲

سه وزیر کابینه استیضاح و رد صلاحیت شدند | ارگ: استیضاح غیرقانونی بود

سه وزیر کابینه استیضاح و رد صلاحیت شدند | ارگ: استیضاح غیرقانونی بود

مجلس نمایندگان کشور در جلسه استیضاحیه روز شنبه اش سه وزیر کابینه دولت افغانستان را استیضاح و به این وزرا رای عدم اعتماد داد. محمود بلیغ وزیر فواید عامه، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و نسرین اوریاخیل وزیر کاروامور اجتماعی از سوی اعضای مجلس سلب صلاحیت شدند و قرار است تا در جلسه بعدی این مجلس،

مجلس نمایندگان کشور در جلسه استیضاحیه روز شنبه اش سه وزیر کابینه دولت افغانستان را استیضاح و به این وزرا رای عدم اعتماد داد.
محمود بلیغ وزیر فواید عامه، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و نسرین اوریاخیل وزیر کاروامور اجتماعی از سوی اعضای مجلس سلب صلاحیت شدند و قرار است تا در جلسه بعدی این مجلس، اکلیل حکیمی و چند وزیر دیگر را استیضاح گردد.
این وزرای کابینه پس از آن توسط مجلس نمایندگان استیضاح و مورد بازپرس قرار گرفتند که نتوانسته بودند در سال گذشته مالی بیش از ۷۰ درصد از بودجه وزارت خانه شان را مصرف نمایند.
درست در فاصله چند ساعتی ارگ ریاست جمهور با پخش اعلامیه‌یی گفته است که در روشنایی مادۀ ۹۲ قانون اساسی و دید ریاست جمهوری دلایل استیضاح وزیران کابینه و به ویژه وزیر امور خارجه ناموجه است.
در این علامیه آمده است که نماینده‌گان مجلس در بخش کارکرد وزیران و مصرف بودجه سال‌جاری اطلاع دقیق ندارند به همین علت ریاست جمهوری انتظار دارد که تا ارایه‌یی معلومات کافی، برنامۀ استیضاح وزیران کابینه به تعویق افتد.
در اعلامیه‌یی ارگ آمده است که رییس جمهور کشور امشب با هیأت اداری و رییس‌های کمیسیون‌های چند گانۀ مجلس نماینده‌گان دیدار کرده و در بارۀ طی مراحل استیضاح وزیران بحث و گفت‌وگو می‌کند.
از سوی دیگر اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در واکنش به سلب صلاحیت ۳ وزیر و ادامه استیضاح وزرای کابینه‌اش توسط پارلمان افغانستان اعلام کرد که استیضاح اعضای کابینه پذیرفتنی نیست و هزینه سنگینی دارد.
اشرف‌غنی به اعضای پارلمان افغانستان گفت: در حال حاضر اعمال تغییرات در ساختار کابینه افغانستان پر هزینه می‌باشد زیرا آشنا شدن وزیر جدید با نحوه کار و درک مشکلات وزارتخانه زمان‌بر است.
وی افزود: کابینه کنونی افغانستان به تازگی “قوام” یافته و مشکلات را درک کرده‌اند و اعضای پارلمان به اعضای کابینه این کشور اجازه دهند که این قوام “محکم‌تر” شود.
رئیس‌جمهور افغانستان اظهار داشت: پارلمان این کشور نباید وزرای کابینه را به صورت انفرادی تحت فشار قرار دهد بلکه تمام کابینه در کل باید به خاطر انجام مسئولیت‌های خود مورد مواخذه قرار گیرد.
نمایندگان پارلمان افغانستان چندی قبل تصمیم گرفتند تا وزرای حکومت که کمتر از ۷۰ درصد بودجه توسعه‌ای‌شان را مصرف نکرده‌اند، استیضاح کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.