Home / افغانستان / سلاح، مواد سوختی و غذای نیروهای امنیتی افغان به طالبان به فروش می رسد

سلاح، مواد سوختی و غذای نیروهای امنیتی افغان به طالبان به فروش می رسد

جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) ابعاد جدیدی از فساد گسترده در افغانستان، به خصوص در میان نیروهای امنیتی را افشا کرده است.
به گزارش خبرگزاری آوا، جان ساپکو که در دانشگاه «دوک» ایالات متحده امریکا سخنرانی می کرد، گفته است، شواهدی وجود دارد که فرماندهان نیروهای امنیتی افغانستان، سلاح، سوخت، موادغذایی و مهمات این نیروها را به گروه طالبان می‌فروشند.
این در حالی است که اتحادیه اروپا نیز فروش جنگ افزارهای نیروهای دولتی را به طالبان، یک فاجعه می‌ گوید و بر بررسی آن تأکید می کند.
پیش از این نیز گزارش هایی در مورد فروش سلاح و مهمات نیروهای امنیتی به طالبان منتشر شده است. یک ماه پیش(۲۲ فبروری)، مقام های محلی در ولایت بادغیس، از دستگیری ۸ تن از منسوبین فرماندهی پولیس این ولایت به اتهام فروش بیش از ۷۰ هزار گلوله کلاشنیکوف به طالبان خبر داد. گزارش هایی نیز در مورد حیف و میل مهمات نیروهای امنیتی، به عنوان مثال در هلمند منتشر شده بود. بر اساس گزارش آریانا نیوز، ماه گذشته یک سرباز در هلمند که نخواسته نامش فاش شود، گفته است: «در درون دولت کسانی هستند که سلاح و مهمان را برای طالبان به فروش می رسانند و باز طالبان با استفاده از همان سلاح و مهمات، با نظامیان افغانستان می جنگند».
مقام ها در کابل همواره از پذیرفتن این گونه رویدادها خودداری کرده اند، اما مقام های محلی چون در بادغیس و هلمند، به مواردی از این دست اشاره کرده اند. وزارت دفاع ملی با تأیید ضمنی این گونه رویدادها، بر پیگرد کسانی تأکید می‌ورزد که در این قضایا دست دارند. به گفته دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی، اگر کسی پیدا شود که گلوله و سلاح را بفروشد، فورا دستگیر می‌شود.
جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در بخش دیگری از صحبت های خود در دانشگاه دوک، می گوید که حقوق سربازان خیالی در میان نیروهای امنیتی، به جیب فرماندهان می‌رود.
مقام های امنیتی در کابل، وجود چیزی به نام «سربازان خیالی» را رد می کنند. به گفته آنها، برخی از سربازانی که در رخصتی به سر برده یا زخمی شده اند، نتوانسته اند به موقع به وظیفه اصلی خود برگردند. همچنین برخی از سربازان ترک وظیفه کرده و یا مهلت قراردادشان به پایان رسیده است. مقام های امنیتی می گویند که در گزارش حقوق ماهانه سربازان امنیتی، چیزی به نام سرباز خیالی وجود ندارد.
اما به گفته ساپکو، «سربازان خیالی وجود دارد، چون نام آن‌ها در لیست معاشات اضافه شده و هرگز از لیست معاشات حذف نگردیده است، معاش آن‌ها در جیب فرماندهان می‌روند. زمانی که فرماندهان این گونه عمل را انجام بدهند، جای تعجب نیست که ۷۵ در‌صد تلفات و کاهش نیروهای افغان به دلیل فرار سربازان است؟»
به گفته جان ساپکو، موجودیت فساد و رهبری ضعیف در نیروهای امنیتی، علت اصلی ناکامی و ناکارایی این نیروها است.
از سوی دیگر، به گفته ساپکو، بیش از یک میلیارد دالر از کمک های امریکا در افغانستان، به گونه سوال برانگیز به مصرف رسیده است. این در حالی است که برخی از مقام ها و فرماندهان امریکایی نیز در حیف و میل این کمک ها نقش داشته اند. به گفته سیگار، چهار مقام نظامی امریکا در فهرست دستگیرشدگان و فاسدین قرار دارند که با ۱۱۴ درخواست تقلبی پطرول و فروش آن در بازار سیاه، ۱۰ میلیون دالر اختلاس کرده‌اند.

About سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by keepvid themefull earn money