کد خبر : 3230
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ عقرب ۱۳۹۶ - ۳:۰۵

مانور سیاسی چهره‌های جهادی در هرات؛

برنده یا بازنده چه کسی است؟

برنده یا بازنده چه کسی است؟

نویسنده: بابر ایتوک تکنیک‌های «پشه ملاریا» و «تفرقه بیانداز حکومت بکن» همیشه امریکا را در سخت‌ترین چالش‌ها و نبردها یاری کرده است. سازمان استخبارتی امریکا از تکنیک‌های تلفیقی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان استفاده کرده و تلاش می‌کند که فرد دلخواهش را در این پٌست انتخاب کند. حرکت‌ها و فعالیت‌های شدید و در حین

اما موفقیت‌های فریب‌کارانه رئیس جمهور بیشتر شبیه داستان «فرار از باران و پناه بردن زیر ناوه» می‌ماند.  آقای غنی چند دسته‌گی را میان اعضای احزاب ایجاد کرد، اما این عملکرد نتیجه چندان خوبی برای رئیس جمهور نداشته است. این امر سبب تشکیل توده عظیمی از مردم و یکجا شدن احزاب و حرکات تند سران احزاب علیه رئیس‎جمهور و اصلاح حکومت وحدت ملی را در پی داشته است.  «ائتلاف نجات برای افغانستان» نیز محصول تنش‌ها و اختلافات میان افراد با صلاحیت کشور و رئیس جمهور بوده است. جنرال دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق پس از بروز اختلافات میان رئیس جمهور این ائتلاف را در ترکیه تشکیل دادند.

دید و بازدیدهای گلبدین حکمتیار نیز ارتباط مستقیمی با ائتلاف دارد. حکمتیار در آخرین سفرش به هرات زهرچشمی در برابر رهبران ائتلاف نجات بود، اما فرجام خوبی نداشت. یک باشنده هراتی در حین سخنرانی حکمتیار در مسجد جامع هرات بسویش کفش پرتاب کرد و این ماجرا را میتوان بدرقه بدی در طول عمر حکمتیار عنوان کرد. وی آمده بود که برای رقبای سیاسی‌اش نشان بدهد که حزب اسلامی طرف‌های زیادی در میان هراتیان دارد.  تکلیف حکمتیار از سخنرانی‌هایش معلوم بود که به منظور انتخابات ریاست جمهوری و خودنمایی در برابر حزب جمعیت آمده بود. در مقایسه با دیگر احزاب احتمال زیاد وجود دارد که فعالیت‌های حزب اسلامی نتیجه خوبی برای این حزب خواهد داشت. به دلیل اینکه حزب اسلامی یک از قدرتمندترین احزاب کشور بشمار می رفت.  سران حزب اسلامی بار دیگر تلاش دارند که این حزب را قدرت‌مند بسازند. یکجا شدن پشتون‌ها و اعضای پیشین حزب اسلامی بار دیگر به حکمتیار کمک خواهد کرد که یکی از اعضای حزب اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری آینده برنده شود.

با وجود دغدغه‌های سیاسی و رقابت‌های شدید میان احزاب، عطا محمد نور والی بلخ نیز به دعوت اسماعیل خان به هرات آمد. هدف سفر عطا محمد نور نیز ارتباط مستقیم به حزب اسلامی حکمتیار دارد. این بار عطا محمد نور زهر چشمی برای حکمتیار بود. وی آمد که ثابت کند، مردم هرات از حکمتیار با کفش استقبال کردند و من را با گل. همچنان خواست نشان بدهد که حزب جمعیت در هرات طرفدارهای زیادی را دارد. دلیل بعدی سفر آقای نور ملاقات با اسماعیل خان در مورد انتخابات ریاست جمهوری آینده است که به احتمال زیاد آقای نور خود را کاندید ریاست جمهوری خواهد کرد. وی یک روز پیش از سفرش به هرات در یک محفل گفته بود که خود را به ریاست جمهوری کاندید می کند. اما در هرات بار دیگر روی این موضوع اشاره نموده گفت که تاکنون تصمیم‌اش قطعی نمی باشد. در صورت کاندید نیز احتمال کمی وجود دارد که در انتخابات برنده شود. به دلیل این که چند دسته‌گی و اختلافاتی که میان اعضای حزب جمعیت وجود دارد، کمتر ممکن است که در انتخابات برنده شود.

از سوی دیگر عطا محمد نور متکی حزب جنبش می باشد. اما این تکیه‌گاه نیز در حال فروپاشی است. طبق گزارش‌های که وجود دارد، بیشتر افراد نزدیک و با اعتماد جنرال دوستم با بعضی اپوزوسیون های جنرال، همچون عالم ساعی کنار آمده‌اند. سست شدن پایه حزب جنبش محصول غیابت جنرال دوستم است و از سوی دیگر رئیس جمهور با وعده‌های خورد و بزرگش بر دور خود جمع کرده است.

با آنکه هنوز هم ائتلاف نجات پا برجاست، احتمال زیاد وجود دارد که تا زمان آغاز کارزارهای انتخاباتی و یا هم حتی تا چند مدت دیگر از بین خواهد رفت.

باید یاد آوری بکنم که در صورت ناامنی و دغدغه‌های نگران کننده سیاسی وجود داشته باشد، هیچگاه انتخابات شفاف در افغانستان برگزار نخواهد شد. کسی هم که در انتخابات آینده ریاست جمهوری برنده می شود، احتمال زیادی وجود دارد که از حزب اسلامی و یا هم خود اشرف غنی باشد. در این قسمت امریکا یک موافق با اعتماد خودش را برای افغانستان انتخاب خواهد کرد. در غیر آن چند دسته‌گی احزاب سیاسی کشور خیلی کمک می کند که امریکا در این راستا موفق باشد و بر چشم مردم خاک بزند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 170 در انتظار بررسی : 170 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.